Volím Svobodné

Začala Hodina Země, rozsviťte všechna světla!

Právě u nás začala akce nazvaná Hodina Země, v rámci které jsou po celém světě vypínána veřejná a slavnostní osvětlení. Pokud vás opravdu zajímá trvalá udržitelnost života na zemi a nejenom prázdná gesta, rozsviťte místo toho všechna světla, co jich doma máte. Zhasnutí světel je krok čistě symbolický. A symbolický v mnoha rovinách, včetně mnohých, u kterých se to tvůrcům akce líbit nebude.

Jasné světlo je pro mne symbolem. Symbolem lidské invence, schopností a pokroku. Vždycky, když jsme dokázali vyrobit jasnější světlo, znamenalo to pokrok v civilizaci. Nejprve oheň, pak karbidové a plynové lampy, elektrický oblouk, žárovky, LED… Světlo je snad ve všech kulturách spojeno s dobrem a ne nadarmo máme "dobu temna" a "temné myšlenky".

Lidská invence, schopnosti, pokrok a technologie jsou podle mého názoru jedinou cestou, jak můžeme jako živočišný druh přežít. Vždycky tomu tak bylo, civilizace se vždy vyvíjela směrem vpřed. Problémy nikdy nedokázala úspěšně vyřešit tím, že by se omezovala, šetřila a vracela zpátky, ale jenom tím, že našla nový, lepší způsob, efektivnější cesty…

Už před lety jsem v článku Koňský trus a ekologická agitka psal o tom, jak odborníci v roce 1820 spočítali, že vinou rozmáhající se dopravy budou v roce 1950 londýnské ulice pokryty sedmimetrovou vrstvou koňského trusu. Když jsem tam naposledy byl, ničeho takového jsem si nevšiml. Ne snad, že bychom se vrátili zpátky, ale vymysleli jsme efektivnější způsoby dopravy.

Lepší prostředí pro život nedokážeme zajistit tak, že se ponoříme do temnot, ať už na symbolickou hodinu vypnutím světel, nebo na věky povinnou náhradou funkčních žárovek neúčinnými úspornými. Ale jenom tím, že budeme hledět vpřed, vymýšlet a implementovat nové technologie.

Pokud se o osud lidstva zajímáte, inovujte a vymýšlejte. A pokud chcete symbol, tak nezhasínejte světla, ale naopak rozsviťte všechna, která máte! Vytvořte jasné světlo na oslavu vzdělanosti, technologií a lidské vynalézavosti.

Titulek:
Text komentáře:
Vaše jméno:
Váš e-mail: (nebude zveřejněn)

WWW stránka:
Opište text z obrázku:
odpovědětodpovědět Gravatar

Dobrý nápad,ale nesouhlasím

Tma k životu patří.Bez tmy bychom si neuvědomovali světlo. Tma,která vznikne zhasnutím je přirozená. Ano jako lidstvo bychom se měli vyvíjet,ale právě přirozenost a sounáležitost s přírodou,které si uvědomíme i ve tmě,by nám měli napovědět směr,kterým je dobré všechny nové technologie směřovat.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Dobrý nápad,ale nesouhlasím

Jak konkrétně si tu "přirozenost a sounáležitost" představujete? A proč by zrovna tyto dvě věci měly udat správný směr?

odpovědětodpovědět Gravatar

EKO-Ksindl

1. 4. 2012 18:23:171. 4. 2012 18:23:17 TomTom ---.scnet.cz

Musím se přiznat, že jsem tu taškařici prošvihl, resp. jsem jí ani nezaznamenal. Tahle aktivita je jen jedním ze způsobů vymývání mozků tímhle eko-ksindlem (greenpiss,zelení,děti země, děti do mě a stovky jim podobných fašistických spolků nuceněn placených také z mých daní). Eko-ksindl nás nutí třídit odpad, zhasínat, lít do nafty olej z řepky, stavět na kopcích větrníky, na pole místo pšenice dávat solární panely, eko-ksindl nás nutí chovat se nepřirozeně, nutí nás žrát bobule, chce, abychom v kamnech nespalovali dřevo, chce, abychom se skrze jejich ksindlí ideologii stali jejich otroky, chtějí nás postavit do latě. I tahle sranda akce se zhasínáním, né nepodobná podobným zhovadilostem jako např. Den bez aut apod. k tomu patří.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: EKO-Ksindl

13. 4. 2012 8:39:5413. 4. 2012 8:39:54 PetrPetr 193.86.102.---

Dovolím si oponovat a částečně souhlasit. Souhlasím s tím, že to, co prožíváme je ekologická hysterie. I přes to bych rád pokázal na jeden drobný fakt. Každý živočišný druh si upravuje prostředí pro sebe samotného a zároveň vytlačuje jiné živočišné druhy, potud se chováme ukázkově. Co se však přehlíží je fakt, že souhrn těchto živočišných druhů dává dohromadi biosféru, která jako uzavřený systém, pokud má přežít dlouhodobě, musí zachovávat určitou formu rovnováhy. Homo sapiens sapiens je bez jakékéhokoliv přehánění přemnožený a nutí planetární biosféru do významných avšak nikoliv extrémních výkyvů. Planeta sama o sobě má vlastní obranné mechanismy a některé z nich se začínají projevovat, což je fakt, kteřý ekoentity používají k zastrašování ostatních. Souhlasím s Michalem, že je třeba použít nové technologie a ne se omezovat. Ve finále jde ale o prachy. Proč by měly být nasazované technologie úspornější a šetrnější a přitom stejně efektivní, když přinesou provozovateli menší prostředky? Stejně jako je lepší léčit než vyléčit, je lepší dodávat než dodat. Tím, že někdo zhasne pár světel ničeho nedosáhne. Jesliže ekoentity chtějí opravdu něčeho dosáhnout, měly by se zasadit o zavedení na trh těch technologií, které tak krásně mizí v rukách korporací, kterým by snížily příjmy.

V první řadě jde vždy o prachy. Nevím jak vám, ale když se podívám na zprávy a vidím problém, často se ve finále ukáže jako zdroj onoho problému tok peněz a s ním spojená lidstvu vlastní touha po moci a nadvládě aneb parafrázuji jedno rčení.. tam kde začíná potřeba jednoho, začíná nadvláda druhého.

odpovědětodpovědět Gravatar

Ekologie za každou cenu?

Nemám komentář k článku, je asi stejně oduševnělý, jako samo "zhasnutí"...aspoň, že jsem na zhaslém přechodu nikoho nepřejel.

K zamyšlení - představte si, že by všechny státy EU uměle zvýšily cenu ropných výrobků, řekněme o 20%. O kolik ekonomičtěji a ekologičtěji bychom se najednou chovali? Že by se zastavil hospodářský růst? Jestli vůbec, na jak dlouho?

A určitě by se dalších eko-nápadů našla spousta...

Dr.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Ekologie za každou cenu?

10. 4. 2012 15:22:1110. 4. 2012 15:22:11 TomTom ---.casablanca.cz

Doporučil bych slova "ekonomičtěji a ekologičtěji" zaměnit za "nekompromisněji a brutálněji". Je to sice zatím jen pozvolna přiznávaným snem všech ekofašistů mít tu moc hrát si s lidmi jak legem, ale pokud každý z nás nebude mít pod postelí svou kosu a v kapse železo, tak se ten sen jednoho dne stane realitou...

odpovědětodpovědět Gravatar

Jo jo

21. 4. 2012 23:01:4321. 4. 2012 23:01:43 ZdenekZdenek ---.233.104.77.cpsnet.cz

Fanatizmus je nebezpecny kdyz jse spoji s vysokym IQ je to hotova pohroma. Prosim rozsite si klidne i pri spani ale proc mate nutkani rikat jinym co maji delat?

"...odborníci v roce 1820 spočítali, že vinou rozmáhající se dopravy budou v roce 1950 londýnské ulice pokryty sedmimetrovou vrstvou koňského trusu. Když jsem tam naposledy byl, ničeho takového jsem si nevšiml..."

Hej! Autá sú pre Londýn lepšie, žerú síce fosil, ale neserú po uliciach - ach ten pokrok... len tá priemerná rýchlosť dopravy tam zostala rovnaká :-)