Volím Svobodné

Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla.

Kdysi, ještě na střední škole, jsme měli vyjmenovat tři knihy, které by si podle nás měl každý přečíst. Nepamatuji si, jakou knihu jsem jmenoval jako první. Druhý byl - trochu z recese - Stopařův průvodce po galaxii a třetí román 1984 od George Orwella, z něhož pochází i tři hesla, která jsou titulkem tohoto zápisu.

Kdysi jsem ho četl jako normální knihu. Tu jsem pak někomu půjčil a už ji víc neviděl (znáte to - takhle přicházíte zásadně o ty nejlepší knihy). Posléze jsem 1984 získal jako elektronickou knihu a znovu ho několikrát přečetl.

Dnes jsem v Levných knihách narazil na paperbackové vydání za 59 Kč a 1984 začl číst znovu. A musím říct, že v tomto případě se můj názor po letech nezměnil: tuhle knihu by si měl přečíst každý.

1984 je román, popisující - z autorova hlediska - budoucnost, Londýn v roce 1984. Lidstvo žije v dokonalé totalitní společnosti, kde každý krok je dokonale kontrolován. A nejenom krok, ale dokonce i samo myšlení a vědomí jednotlivých lidí. V knize jsou popsány též jednoduché, až primitivní prostředky, kterými toho bylo dosaženo.

Kupte si tu knihu, přečtěte si ji a pak se projděte světem s otevřenýma očima. A uvidíte, že základní heslo Angsocu, tedy "Kdo ovládá přítomost, ovládá minulost. Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost." je uváděno v každodenní praxi.

Jako vždy, i dnes na mne po přečtení části románu padla chmura. Dívám se kolem sebe a mám strach, že 1984 není naše minulost. Je to naše budoucnost.