Volím Svobodné

Jak se zbavit Google? Osobní akční plán

Google a jeho služby představují podle mého názoru největší ohrožení soukromí uživatelů. Používám některé jeho služby a tento článek je tak trochu mým osobním akčním plánem, jak se preventivně vymanit z jeho sevření.

Proč se bojím zrovna Google, proč ne Facebooku nebo třeba Microsoftu? Hlavní důvod je ten, že Google prakticky nemá jiné zdroje příjmů, než reklamu a využití údajů uživatelů je pro něj ekonomickou nutností. Zároveň poskytuje velmi širokou paletu služeb a má tak možnost získat řadu různých údajů o témže uživateli z různých zdrojů. Kromě toho, s přibývajícími změnami se mi jeho služby líbí čím dál tím méně a používají čím dál tím hůře.

Facebook mi nevadí, protože ten o mně ví jenom to, co mu explicitně prozradím (ne, že by se nesnažil, ale jeho šmírovací snahy na cizích webech lze snadno zatrhnout pomocí TPL v IE). Na nastavení soukromí nevěřím, vše co píšu na Facebook si může prohlédnout kdokoliv a nepíšu tam nic, co by mi vadilo zveřejnit.

A Microsoft? Jeho příjmy z online služeb nejsou příliš významné, žije z prodeje licencí a dalších zdrojů. Kromě toho, někomu důvěřovat musím. A když už stejně používám Windows, Office a další produkty MS (čehož se vzdávat nehodlám), tak je to jedno.

Takže jaké služby používám a jak je nahradit?

Vyhledávání

Bohužel, Google Search je jediný použitelný internetový vyhledávač. Toho se vzdát nemohu. Nicméně rád bych ho používal anonymně, bez registrace a sledování historie. Tady by mělo pomoci zrušení Google Accountu a vhodně restriktivní nastavení prohlížeče.

GMail

GMail nepoužívám k normální e-mailové korespondenci (Exchange je Exchange), ale na několik e-mailových konferencí. Začal jsem s tím v době, kdy GMail nabízel jako jediný jednogigovou schránku, protože konference nechci mít ve svém standardním Outlooku a mít je úplně mimo na webu s rozsáhlým archivem mi přišlo jako dobrý nápad.

Této služby se tedy dokážu zbavit snadno. Nejspíš budu používat Live Mail nebo třeba Seznam, to je jedno. Obsah mailboxu by tam měl jít stáhnout přes POP3. Uvažuju i o lokálním použití jiného mailového programu, třeba Live Mail a vlastním serveru, ale moc se mi nelíbí představa, že ho budu muset zálohovat a držet. Nakonec bych to možná mohl skladovat i v Outlooku, jenom v samostatném souboru a stahovat pouze na vyžádání.

Řešení je hned několik, můžu si vybírat.

YouTube

Na YouTube mám dva účty, osobní a firemní. Ten osobní je navázaný na Google Account, ten firemní ne. Pokusím se nějak odvázat i ten osobní, pokud to nepůjde, tak ho zruším a založím si nový. Bohužel, bez YT se moc obejít nedá, pokud chci publikovat videa a screencasty, je to faktický standard. Zkoušel jsem i jiné, ale vždycky se tam našlo něco, co mi nevyhovovalo.

V každém případě, videa mám i lokálně, možná se jednoho dne dokopu k napsání vlastní publikační platformy pro ně.

Google Reader

To je největší problém a zatím jsem nenašel jeho uspokojivé řešení. RSS čtečka je pro mne extrémně důležitá, protože přes RSS ke mně teče většina zpráv. Nevyžaduji ani mnoho funkcí, stačí mi jenom zobrazit zprávy v rámci složek, tvořených jedním nebo více feedy a sledování přečtené/nepřečtené.

Webovou službu s podobnou funkcionalitou jsem nenašel. A přijde mi, že desktopové RSS readery v podstatě vyhynuly, vývoj všech mně známých skončil již před lety a navíc mají problémy se zpracováním několika stovek mých feedů, prostě nestíhají a kolabují.

Možná dám znovu šanci Outlooku, používal jsem ho jako newsreader před lety. Nicméně měl tendenci zapomínat rozložení feedů do složek a bylo nutné to jedno za čas ručně přenastavit. Což je u asi 230 feedů práce pro vrahy. Ale je pravda, že to byla první verze, která RSS uměla (2003? 2007?). Teď jsme o verzi dál a možná to MS vychytal.

Máte někdo zkušenosti s Outlookem jako RSS readerem? Jde nastavení nějak inteligentně zazálohovat a obnovit? Případně znáte nějakou dobrou online službu, kterou bych mohl Google Reader nahradit?

Google Plus

Plusu se budu vzdávat velmi snadno. Je tam sice pár lidí, kteří stojí za pozornost a jinde je nemám, ale nestojí mi zase za to, abych kvůli nim používal G+, zvláště po posledním redesignu, který upřímně nechápu.

Takže G+ přijde zrušit. Kdo chce, ať si mne najde na Facebooku.

Google Analytics

Používám na svých webech pro sledování návštěvnosti. Vlastně ani nevím proč, protože Analytics příliš neumím používat (vyčtu z toho akorát celkový počet pageviews a návštěv za čas) a především nevím, co bych s těmi čísly měl dělat. O návštěvnost mých webů mi moc nejde, asi těžko budu upravovat obsah svých článků podle toho, jakou mají návštěvnost – k čemu by mi to bylo?

Upřímně, jediný kdo po mně ta čísla někdy chtěl, je jednou za čas Microsoft. Tak je holt mít nebudou. Na druhou stranu, Analytics nešmíruje mne, ale uživatele mých stránek. Takže nechat nebo zrušit bez náhrady?

Žádné jiné služby ani software od Google nepoužívám (mám nainstalovaný Chrome, ale jenom na testování webů, ne na bežné použití), takže by to mělo docela dobře fungovat. Hlavní překážou pro opuštění Google je tedy pro mne v podstatě jenom náhrada Readeru. Takže babo raď – nebo čtenáři libovolného pohlaví.

Titulek:
Text komentáře:
Vaše jméno:
Váš e-mail: (nebude zveřejněn)

WWW stránka:
Opište text z obrázku:
odpovědětodpovědět Gravatar

Google Analytics

12. 4. 2012 22:08:4612. 4. 2012 22:08:46 ZajíčekZajíček ---.cust.nbox.cz

GA si nech =) Je to super nástroj a navíc jak si řek - tam nešmírují tebe, ale ostatní.

Co mě docela mrzí je gmail - používám ho snad od roku 2004/2005... A za tu dobu tam mám tak 20 tisíc zpráv... A spousta z nich má vícero štítků - štítky jsou jedinej pádnej důvod, proč sem zatím nepřešel jinam... jinde štítky nijak pořádně neuměj, nebo to tam nejde namigrovat... Nějaká rada?

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Google Analytics

13. 4. 2012 0:36:2613. 4. 2012 0:36:26 ČermiČermi ---.138.broadband14.iol.cz

Štítky má třeba Exchange (Office365), říkají tomu kategorie. Tedy pokud jsem správně pochopil princip štítků.

Jinak Outlook jako RSS čtečka se nachází někde u předpeklí - občas některé RSS feedy nepřečte, občas začne blbnout tak, že třeba načítá feed znovu a znovu. UI se mi nepovedlo nastavit tak, aby to bylo ála Reader, tj. hezky všechny nové v jedné složce. Teoreticky by mohla fungovat i synchronizace přes Exchange (abych měl přehled na všech PC, co jsem si už přečetl), ale to mi ve funkčním stavu vydrželo asi jen pár týdnů, pak to začlo blbnout.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Google Analytics

13. 4. 2012 1:44:0213. 4. 2012 1:44:02 ZajíčekZajíček ---.cust.nbox.cz

Jak už jsem psal výše - nestačí že Exchange štítky má(ostatně má je v sobě i Outlook bez Exchange), ale taky je potřeba nějak přemigrovat těch 20 tisíc zmíněných mailů tak, aby tam ty štítky zůstali v původní podobě... A to není jednoduché ;) Kdo najde způsob, ten udělá radost velkému množství uživatelů Gmailu ;)

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Google Analytics

13. 4. 2012 1:44:5913. 4. 2012 1:44:59 ZajíčekZajíček ---.cust.nbox.cz

Za hrubku se omlouvám =) *zůstaly

odpovědětodpovědět Gravatar

RSS čtečka

13. 4. 2012 0:54:2713. 4. 2012 0:54:27 LeSoleilLeSoleil ---.net.upcbroadband.cz

Zdar, používám posledních pár let čtečku Brief (addon do firefoxu). Poradila si v pohodě s cca 50ti feedy (blogy a webkomixy) a krom jednoho incidentu po updatu firefoxu, kdy jsem musel provést rebuild db, v pohodě.

Já nepoužívám Firefox, ale řešení pro RSS jsem zdá se našel: www.newsblur.com

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: RSS čtečka

8. 6. 2012 9:52:358. 6. 2012 9:52:35 MustafaMustafa ---.chello.sk

ja som jedneho casu testoval rss citacky a najlepsie a najprehlednejsia mi vysla Omea Pro 2.2, staci si povypinat vsetky tie nepotrebne zalozky a nechat si tam len zalozku Feeds (vyvoj je sice ukonceny, ale to vobec nevadi, aspon je to free, tak nepotrebujes ani ziadny crack).

Pouzivam to roky, teraz mam tam nabuchanych uz vyse 400tisic neprecitanych sprav a hromady feedov a slape to v poho. Skus to.

Potom tiez vyskysaj RSSOwl, to je tiez fajn programek.

odpovědětodpovědět Gravatar

Youtube

13. 4. 2012 10:39:0013. 4. 2012 10:39:00 BirkoBirko ---.95-102-149.t-com.sk

Pri mojom poslednom experimentovan9 sa mi nepodarilo vytvoriť youtube účet bez g+ a k tomu to chcelo overenie SMSM-kou

odpovědětodpovědět Gravatar

jfyi

13. 4. 2012 20:43:3513. 4. 2012 20:43:35 mrvmrv ---.159.broadband11.iol.cz

pokud pouzivas windows a bojis se googlu, tak je to imho stejne, jako kourit 2 krabicky za den a bat se litani letadlem...

oni totiz windows jsou dost proprietarni a co vlaste na tebe "prasknou" kdyz probiha update se neda dost dobre zjistit...

ale to jen tak na okraj, imho jsou podobne snahy dost iracionalni

1. Mám přístup ke zdrojovému kódu Windows.

2. Pro Microsoft jsou klíčovými zákazníky velké firmy, které jsou také jediné, kdo se mu efektivně může postavit. Tyto společnosti mají dostatečnou motivaci a dostatečné prostředky k tomu, aby případné backdoory objevily a pokud by se tak stalo, tak by Microsoft skončil.

3. Zákazníky mnou popisovaných Google jsou vesměs individuální uživatelé, kterým může beztrestně provést cokoliv.

odpovědětodpovědět Gravatar

Trochu ujeté

14. 4. 2012 2:20:0714. 4. 2012 2:20:07 ZedZed 217.117.208.---

Přijde mi to komické, takové brojení proti Google. Mě daleko víc vadí šmírovací kamery všude ve městech, informace které sbírají obchody při platbách kartou, mýtné brány které mě fotí a registrují moje auto, všechny ty informace co o mě sbírá stát. Tohle antigooglení mi přijde spíš jako póza.

Vadí mi spousta věcí a taky proti nim rozličným způsobem bojuju. Ale není to věc, kterou mohu jednoduše změnit jedním kliknutím.

Najít si alternativy ke službám Google je jednoduché a okamžité. Proč to neudělat taky?

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Trochu ujeté

6. 4. 2016 8:09:006. 4. 2016 8:09:00 jardajarda ---.infos.cz

Jezdíš na červenou, kradeš, ožíráš a pak rozbíjíš výlohy, znásilňuješ? Pak se ti nedivím, že ti vadí kamery. Ale v tom případě jich je málo. Na takový jako ty, by chtělo přitvrdit.

odpovědětodpovědět Gravatar

RSS Čtečka

14. 4. 2012 14:05:4714. 4. 2012 14:05:47 JakubJakub 78.102.29.---

Už roky používám netvibes.com. Mám tam plno feedů a funguje skvěle a rychle v jakémkoliv prohlížeči. Stránky jsou optimalizované pro mobily a podporují i češtinu.

Netvibes jsem nějak nepochopil... Ale nakonec jsem skončil u www.newsblur.com

odpovědětodpovědět Gravatar

Polemika

15. 4. 2012 10:02:3115. 4. 2012 10:02:31 PepcaPepca 193.86.157.---

Nechci se moc hádat, něco mi říká, že s někým, kdo má rád Exchange, by to mohlo bejt vostrý!

Nechápu, co se na Google službách blbě ovládá?

Gmail: používám přes IMAP (takže vlastně nevyužívám to tagování)

Maps: nenahraditelný, spíš se to zlepšuje

Docs: nenahraditelný, když jste roztroušenej tým

Calendar: nenahraditelný, má svý mouchy, ale spíš je opravujou

YouTube: to je nutnost, zase neregistruju nějaké změny k horšímu

Play: taky nutnost, pokud děláte s Andym

Na rozdíl třeba od Fejsu mě G ani tolik neotravuje reklamama, ty dva řádky nahoře ve

Search-i mě nezabijou.

Soukromí a AdWords: potřebujou o tobě vědět, co tě zajímá, abys nedostával

bullshit, s tím jsem úplně spokojený. Nepotřebuju nic moc tajit. A nesnáším

reklamu pro obecnou populaci.

* O Gmailu jsem psal, nakonec ho pro konference nahradil inbox.com

* Maps: Používám zřídka (třeba na GeekCore API), po ČR mi přijdou lepší mapy.cz, mimo jiné proto, že narozdíl od Google mají přesné umístění zastávek MHD, což je pro mne zásadní.

* Docs: nepoužívám, nikdy jsem nepochopil, k čemu by měly být dobré, když mám Office a SkyDrive

* Calendar: nepoužívám, mám Exchange

* Play: vůbec nevím, co to je

Reklamy mne netrápí, blokuju je.

odpovědětodpovědět Gravatar

anonymní vyhledávání

15. 4. 2012 13:46:4915. 4. 2012 13:46:49 RedirRedir 82.113.46.---
odpovědětodpovědět Gravatar

Facebook soukromí

15. 4. 2012 17:57:4515. 4. 2012 17:57:45 OndřejOndřej ---.vodafone.cz

Není úplně tak známé, že Facebook prochází zprávy na Facebooku a podle nich cílí reklamy. To jen k té ochraně soukromí. Mně to nevadí, ale přijde mi, že to je na podobné úrovni jako Google co do prodeje údajů pro reklamu.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Facebook soukromí

Já vidím základní rozdíl v tom, že Facebook je svým způsobem publikační systém (resp. já ho tak používám). Neví o mně nic, než co do něj sám napíšu a publikuji pro veřejnost. Kdokoliv, kdo si projde mé posty (jsou všechny veřejné) získá stejné informace, jaké má FB a získá přesně ty informace, které jsem tam já sám napsal.

Na Google nic nepublikuji, je to jenom nástroj, který používám pro vyhledávání. Nechci jeho provozovateli sdělovat víc informací, než je nezbytně nutné a zejméne nechci sledované a personalizované vyhledávání. Protože má Goohle single sign-on, chci se tedy zbavit pravidelného používání ostatních služeb a k dalším se přihlašovat jenom dočasně a nastavit restriktivní politiku na cookies.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Facebook soukromí

17. 4. 2012 12:51:3517. 4. 2012 12:51:35 OndřejOndřej ---.net.upcbroadband.cz

Jasné, chápu ten princip. Jen jsem chtěl zdůraznit, že Facebook zná a využívá i neveřejné věci, v tomto případě obsah zpráv. Ve vašem povolání je asi tolik nevyužíváte, ve školním prostředí (všech stupňů) to je ale dost hojně využívaná věc. Pokud člověk tyto zprávy používá, dostává se Facebook na stejnou úroveň jako např. Google s GMailem. To jen tak na okraj, i tak chápu váše postupy. Hodně štěstí.

odpovědětodpovědět Gravatar

anonymní účet

16. 4. 2012 8:31:1616. 4. 2012 8:31:16 MartinMartin http://esmobil.czhttp://esmobil.cz ---.net.upcbroadband.cz

Moc nechápu tyhle problémy, teda vlastně chápu, ale tak nějak intuitivně jsem je začal obcházet už při začátku používání.

Prostě na každou službu mám jiný účet (téměř, hodně se toho totiž dá sloučit) a hlavně vyhledávání na google search používám vždy jako anonym (tak nějak pro jistotu :)

A s tím google analytics mě to potěšilo, myslel jsem, že jsem jediný komu to příjde takový divný a nevyzná se v tom. Jinak používám histats.com, krásně přehledný, ale GA mám taktéž a taky tak nějak nechápu proč vlastně.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE:

3. 6. 2012 2:06:513. 6. 2012 2:06:51 LemmingLemming ---.88.cust.tetanet.cz

+ Kalendář, Picasa, Translator, Play, Drive, Blogger ... Proč se toho sakra zbavovat?? :D Taky sem trpěl kdysi jistou, jak to říct, paranoiou. Ale pak sem si řek: "Kašlu na to, co se má stát se stane". N.B. člověk by pak nemohl používat nic..

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: RE:

3. 6. 2012 2:35:193. 6. 2012 2:35:19 LemmingLemming ---.88.cust.tetanet.cz

A to jsem ještě zapomněl na luxusní Google Music!

Dobrý den,

nějaké důvod, proč nedůvěřujete nastavení soukromí na Facebooku?

Díky,

odpovědětodpovědět Gravatar

Je to vazne tema

21. 8. 2012 8:49:0421. 8. 2012 8:49:04 JkjkJkjk ---.emwacgroup.cz

Díky za ten článek. Bohužel největší hrozba je Search, škoda, že neexistuje nějaký dobrý konkurent.

odpovědětodpovědět Gravatar

Vyhledávač

https://www.startpage.com/ tohle je anonymní, tahá výsledky z googlu, bez reklam a šifrované. Btw úžasné články :-)

odpovědětodpovědět Gravatar

DuckDuckGo

6. 5. 2013 0:27:466. 5. 2013 0:27:46 PavelPavel 93.99.187.---

Místo Google se dá používat DuckDuckGo. Nastavil jsem si ho před několika týdny s tím, že ho vyzkouším, zvyknul jsem si na něho a Google mi vůbec nechybí (a přitom třeba Bing mi vůbec nevyhovoval).