Volím Svobodné

Stát nejsem já

Zítra ráno se mimořádně sejde vláda, aby vyhlásila státní smutek za zemřelého Václava Havla. Stát může smutnit, už tak dělá spoustu věcí, se kterými nesouhlasím a pokládám je za škodlivé.

Václav Havel byl zosobněním salonního levičáctví. Lidí, "kteří to myslí dobře" a hlásají své vize ex cathedra. Činí tak s morální nadřazeností, danou jistotou, že jejich myšlenky nikdy nebudou realizovány a že za ně nikdy nebudou muset nést zodpovědnost.

Václav Havel byl posvátnou krávou, nedotknutelným symbolem, jímž se mohl bez obav zaštítit každý, kdo potřeboval bezpečné krytí pro vznešené záměry, které ovšem nesnesou kritické zkoumání v denním světle.

Václav Havel byl užitečný jako nepřehlédnutelný důkaz mé životní zásady, že cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly.

Václav Havel byl člověkem striktních morálních zásad, u kterých ovšem nikdy nedopustil, aby stály mezi ním a jeho osobním prospěchem a pohodlím.

Václav Havel si v mých očích nezaslouží úctu, ale opovržení.

Titulek:
Text komentáře:
Vaše jméno:
Váš e-mail: (nebude zveřejněn)

WWW stránka:
Opište text z obrázku:
odpovědětodpovědět Gravatar

Krutá pravda

Je to sice řečeno s noblesou, ale je to krutá pravda. Tento člověk udělal pro stát hodně dobrého, bohužel ty špatné věci převažují, ale lid je nevidí nebo raději vidět ani nechce. O mrtvých mluvit jedině v dobrém, oplakávat tuto osobu (osobnost) vážně nehodlám.

odpovědětodpovědět Gravatar

zlá poslední slova

18. 12. 2011 21:20:4518. 12. 2011 21:20:45 MartinMartin 212.96.160.---

Nejsou ta dvě poslední slova zbytečná a zlá? Jistě nemusíte jásat, ale proč to hnát z krajnosti do krajnosti (jedni bezmezně uctívají a druzí opovrhují). Prostě vám byl ukradený - což je OK s korektními argumenty ve zbytku příspěvku.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: zlá poslední slova

Nejsou zbytečná (zlá klidně - nikdy jsem netvrdil, že jsem dobrý člověk). Jsou nezbytným dokončením a jediným možným vyústěním toho předchozího textu. Kdybych je tam nenapsal, zachoval bych se stejně jako ten, koho kritizuji. Není pravda, že mi byl ukradený, já ho aktivně považuji za škůdce.

odpovědětodpovědět Gravatar

Vydávání názoru za fakt?

18. 12. 2011 22:06:3618. 12. 2011 22:06:36 Pavel RůžičkaPavel Růžička ---.net.upcbroadband.cz

Jsem nemile překvapen - ačkoli Michala uznávám za jeho technické a programátorské znalosti a i tento jeho názor respektuji, způsob, jakým to napsal, mi zní jako nářky toho, komu šlápli na kuří oko - používat manipulativní techniku v podobě vydávání vlastního názoru/myšlenky za fakt a ještě to dokořenit tím nejhorším, substantivním, způsobem nálepkování... z toho jsem rozpačitý :/

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Vydávání názoru za fakt?

Toto je můj osobní web, můj osobní blog, v rámci kterého jsem jediným autorem, editorem a autoritou. Cokoliv co zde napíšu je z definice mým osobním názorem a pokládám za absurdní to nějak zvlášť zdůrazňovat. Nejsem objektivní ani faktograf. Nepíšu zpravodajství, ale subjektivní, názorový blog.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Vydávání názoru za fakt?

19. 12. 2011 19:10:5319. 12. 2011 19:10:53 Tomas D.Tomas D. ---.63.broadband11.iol.cz

Souhlasim s tim co tu napsal pan Ruzicka, Michala si tez vazim coby IT odbornika, ale bohuzel tohle opravdu prehnal. Jako clovek se toho ma jeste hodne co ucit. Je to zvlastni, ze ve svete si Vaclava Havla vazi mnohem vice nez my Cesi. Zpravu o smrti Vaclava Havla jsem se dozvedel vcera cestou do Vidne z jednoho rakouskeho radia. Byl jsem prekvapen s jakou uctou a jak dlouho o nem mluvili a co si budeme povidat, ze nas rakusaci moc nemusi. Chyby mame a delame vsichni, ale az si nas svet bude vazit jako jeho, pak se pustme do konstruktivni kritiky. Pokud ma zvas nekdo pocit, ze dokaze politiku delat lepe, tak prosim konejte. Na blozich a nekde za zavrenymi dvermi nic nevyresite. Holt to neustale remcani v kotline ceske. Dle meho nazoru, hodne dlouho tu nebudeme mit takoveho statnika, ktery by byl uznavan tolik jako Vaclav Havel.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Vydávání názoru za fakt?

Ano, s názorem "Havla si v cizině váží víc, než doma" se setkávám často. Jenom zřídkakdy někoho napadne logicky dovodit, že o činech člověka hodně vypovídá, pokud si jich víc váží ti, kterých se osobně nedotkly.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Vydávání názoru za fakt?

23. 3. 2012 9:00:0423. 3. 2012 9:00:04 PetrPetr ---.patria.cz

Lidé, prosím, zastavme se a zamysleme se!

Bez ohledu na můj osobní názor na osobu VH, bych v první řadě rád upozornil na jednu věc, která zde zdůrazněna byla. Toto je OSOBNÍ blog Michala. A je tedy jeho svatým právem psát si zde, své osobní články. My ostatní máme možnost je číst nebo nečíst. Stejně jako on má právo psát, my máme právo číst. Podotýkám že právo nikoliv tedy povinnost. Nicméně povšimněte si, prosím, jiného jevu. Michal zde napsal svůj osobní názor a sešlo se několik lidí, kteří na ten názor okamžitě aktivně útočí a já se ptám proč? Je to proto, že s ním niterně nesouhlasí, nebo prostě jen proto, že Michal píše něco jiného, než zbytek společnosti? Že má jiný pohled na věc a nebojí se jej prezentovat? Že není "politicky korektní"? ... A proč by, proboha, měl být? Pokud máte pocit, že by Michal měl tento článek smazat, zamyslete se nad tím, jestli si právě nehrajete na cenzora. Můžete s jeho názorem souhlasit nebo nesouhlasit potud v pořádku, ale nevyčítejte, neokřikujte, nesnažte se umlčet. Místo toho raději diskutujte.

Kdysi dávno si lidé stěžovali na propagandu a cenzuru. Dokonce jim to tak vadilo, že neváhali jít na jedno náměstí a cinkat tam klíčema. Dnes, pokud střízlivým okem pozoruji okolí, zjišťuji, že propaganda drápe naše prostředí všude kam se podívám. Počínaje masovým zpravodajstvím, pokračuje tichým vnucováním některých názorů v tisku, reklamách, publikováním vlastních příkladů dobra a zla a samozřejmě trestáním nebo netrestáním. Kupříkladu vezměme kauzu našeho zesnulého prezidenta. Nemyslíte, že divadlo kolem jeho smrti bylo až nedůstojné? Kdyby skutečně byl takový, jakým nám ho media vykreslila, on sám ve své prezentované skromnosti, by byl prvním, kdo by proti němu vystoupil. Nerad bych zde rozebíral záběry kamer postavené tak, aby některé části obrazu jako třeba svíčky u soch, vypadaly větší a další drobnosti, které jsem měl možnost ověřit. Zarazilo mne, jak se člověku jeho smrtí změní život. Asi by bylo zajímavé zajít do archivu a porovnat záznamy různých osobností a jejich vyjádření o osobě pana VH. Zajímavější by pak bylo zamyslet se nad řekněme motivací ke změnám v těchto výpovědích. Před národem se mnoho osobností svou smrtí mění, kupříkladu člověk se špatnými vlastnostmi, za které je kritizován, po své smrti se stává andělem, který vlastně nikdy žádné neměl. Někdy se taková změna stává i za života dané osobnosti přičiněním jiných a nastane zvláštní situace, kdy se člověk, který má bohaté zkušenosti s drogami, alkoholem a mnoha dalšími vlastnostmi, které všeobecně aktivně odsuzujeme, najednou stane skoro svatým. Přiznávám, že tohle mi přijde drsné a urážející. Toto vnímám jako útok na náš intelekt a jako potupnou urážku a tedy odsouzení hodnou aktivitu.

Vám nepřipadá takové plivnutí do tváře popudivější než názor jednoho člověka? Já Michalovi děkuju za to, že je osobností, která si názor umí vytvořit a není tedy ovcí ze stáda, za které nás naši politici mají nebo alespoň chtějí mít. A taky mu děkuju za to, že ten názor umí prezentovat a má k tomu odvahu. A pro nás ostatní mám jednu jedinou prosbu, lidi dívejte se kolem sebe víc než do medií. Udělejte si vlastní názor a nestyďte se jej říct. A hlavně... nebuďme ovce. Stačí přece, že už nyní jsme dojné krávy.

odpovědětodpovědět Gravatar

...

18. 12. 2011 22:07:5218. 12. 2011 22:07:52 xdxd ---.251.freebone.cz

S písní uctívající idiota na rtech (Jobs, viz životopis - kdo ho přečetl nemůže než vyvodit tento závěr) vznešený Rider kope do ještě teplých mrtvol.

Jediný, kdo zaslouží opovržení seš ty.

Možná by mi tento komentář dával větší smysl, kdybych ten životopis četl. Nicméně v rámci všeobecného prokázání mého hyenismu vás jistě potěší, že do Jobse jsem si zatepla kopnul taky (o pár článků zpět). Já už holt říkám, co si myslím, no.

odpovědětodpovědět Gravatar

Ubohost

18. 12. 2011 23:30:2918. 12. 2011 23:30:29 ScarScar ---.75.broadband9.iol.cz

Nechápu jak se takovéto pocitové zvratky mohou dostat až na weblogy.cz. Spíš mi ten článek přijde jako snaha o parazitování na cizím jméne s vidinou nějakých dalších návštěv z vyhledávačů. Obyčejný hyenismus ala rip stranky fb.

btw. tip na další článek může být o T.G.M., taky si tam můžete slušně zakopat do mrtvých a pak ještě Karla IV. a máte už opovrhování všemi třemi největšími čechy...

Nevím co jsou weblogy.cz, takže dost dobře nedokážu autoritativně odpovědět na otázku, jak se tam dostal. Nicméně vypadá to jako tupý RSS agregátor bez další funkcionality, takže odpověď je nejspíš taková, že si to prostě natáhlo přes RSS a bez dalšího automaticky republikovalo.

K čemu by mi ty "další návštěvy z vyhledávačů" konkrétně měly být dobré? Tohle je osobní blog, nic neprodávám, nic z toho nemám, akorát výdaje s provozem.

TGM i Karel IV. už jsou mrtví dlouho a nejsou předmětem aktuální veřejné debaty. Kromě toho mi neleží v žaludku.

Nicméně pokud jsem váš příspěvek správně pochopil, k aktuálnímu tématu se lze vyjádřit pouze v případě, že je názor formulován tak, aby vás nepopudil, jinak je to parazitování a hyenismus?

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Ubohost

19. 12. 2011 1:51:1619. 12. 2011 1:51:16 RdmRdm ---.net.upcbroadband.cz

A když bude autor tohoto blogu opovrhovat Kaddáfím, budete ho taky urážet a obviňovat z parazitování? proč můžeme do některých mrtvých kopat a do jiných ne? Já myslel, že právě Havel byl zastáncem svobodného státu a svobodného názoru a teď tady chcete, aby byla de facto obnovena komunistická cenzura a článek na weblozích vůbec nebyl.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Ubohost

Karel IV. byl Cech? Tyhle pohadce vypraveny k posileni "narodniho sebevedomi" opravdu nekdo veri???

odpovědětodpovědět Gravatar

Svědectví spoluvězně Havla. Velmi zajímavé!

odpovědětodpovědět Gravatar

Zdroj: Rudé Právo?

19. 12. 2011 0:18:0219. 12. 2011 0:18:02 J.K.J.K. ---.net.upcbroadband.cz

Tohle mě obzvlášť zaujalo:

"Václav Havel byl člověkem striktních morálních zásad, u kterých ovšem nikdy nedopustil, aby stály mezi ním a jeho osobním prospěchem a pohodlím."

Jasně, být disident bylo terno, a největší pohodlí bylo být na výslechu nebo zavřený. Ostatně disidenti to dělali hlavně kvůli hromadám peněz od imperialistických výzvědných služeb.

Tedy - upřímně by mě docela zajímalo, čím vás Havel tak nesmírně sere?

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Zdroj: Rudé Právo?

Havla - disidenta neznám a neměl jsem možnost posoudit, takže se musím v tomto ohledu spolehnout na jeho současníky. Například http://www.lidovky.cz/masinuv-dopis-vacl… - čemuž jistou váhu dodává skutečnost, že ten člověk něco proti tehdejšímu režimu udělal nejenom hubou.

Havla - prezidenta jsem zažil a mám na něj názor popsaný výše. Havel byl architektem a realizátorem "pokojného předání moci" mezi starou komunistickou a novou (vesměs exkomunistickou) garniturou. Jehož základním principem bylo, že dojde právě k tomu - k transferu moci, ale ne k potrestání viníků a nápravě všech způsobených křivd.

Toto řešení bylo velmi pragmatické a netroufám si prohlásit, že bylo vyloženě špatné - k tomu bych potřeboval znalosti tehdejší situace, které nemám a které nikdo nejspíš mít nebude, protože důsledkem tohoto řešení bylo důkladné zametení stop. Nicméně takové chování v mých očích dotyčnému bere právo prohlašovat se za morální autoritu a kázat. Pokud tak přesto činí, zaslouží si opovržení.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Zdroj: Rudé Právo?

Můžu se zeptat, pane Valášku, co konkrétně udělal Ctirad Mašín proti režimu, (cit.: "ten člověk něco proti tehdejšímu režimu udělal nejenom hubou"), že mu to ve Vašich očích umožňuje relevantně soudit druhé?

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Zdroj: Rudé Právo?

19. 12. 2011 13:49:4919. 12. 2011 13:49:49 SikySiky ---.106.95.80.static.b26.cz

Byl rozdil "byt zavreny" a "byt zavreny": viz. http://euportal.parlamentnilisty.cz/Arti…

Holt, nekdo resil kolik mu zbyde zubu, a nekdo resil kaviar ...

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Zdroj: Rudé Právo?

19. 12. 2011 19:32:2919. 12. 2011 19:32:29 J.K.J.K. ---.cust.sloane.cz

Ano ano, ten sloupeček o tom jak si Havel ve vězení žere kaviár a kouří doutníky, to by ani soudruzi v Rudém Právu nevybrali líp! :-)

Jinak samozřejmě porovnávat lágry v padesátých letech s vězením za normalizace a postavit jedno proti druhému, je průhledná demagogie a sprosťárna.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Zdroj: Rudé Právo?

19. 12. 2011 2:13:2619. 12. 2011 2:13:26 J.K.J.K. ---.net.upcbroadband.cz

Já Havla-disidenta taky přímo neznám, ale vím, co znamenal třeba pro moje rodiče. (Byť jen jako hlas ze Svobodné Evropy nebo spoluautor Charty.)

Mašínův dopis mi nepřipadá moc zajímavý jako svědectví, ale dá se dobře použít jako ilustrace rozdílu dvou morálek. Co říká Mašín, je v podstatě co říká Starý zákon. Oko za oko, zub za zub, nenecháš čarodejnici žít, je v pořádku hromadné vraždění civilistů poraženého národa a znásilňování zajatkyň (to se opravdu vechno dá najít v Bibli).

Co říká Havel (a čím se i v praxi řídil) je v podstatě Nový zákon: milujte své nepřátele; buďte milosrdní; nesuďte; nezavrhujte; odpouštějte. Btw z toho plyne, že ač se Mašín asi považoval za křesťana a ohání se křesťanstvím, v podstatě jím nebyl (křesťan který zásadně odmítá Ješíšovo učení je prázdná nálepka).

Novozákonní morálka se vám nemusí líbit, může vám připadat "slabošská", můžete s ní opovrhovat, ale napsat, že kdo se s ní řídil, porušoval vlastní morální zásady pro vlastní prospěch, je nepravda.

Jinak spousta lidí tuhle morálku dotáhla až do krajních konců, odpuštění vlastním katům. Plivnutí na Havla je v jistém smyslu i plivnutím na ně.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Zdroj: Rudé Právo?

Existuje pěkné anglické úsloví, které zcela vyjadřuje můj názor na tuto argumentaci: "tahej mě za druhou nohu, na té mám rolničky". Česky též "a teď ještě tu o Červené Karkulce".

Mějme Havla, který (podle oficiální mytologie) dlouhá léta za mnohých ústrků bojuje proti komunistickému zlu. Během relativně krátké doby vyjedná dohodu, v jejímž rámci ti, proti kterým bojoval, budou sice sesazeni ze svých formálních pozic, ale nebudou nijak hnáni k zodpovědnosti a postiženi na svobodě či majetku a on sám získá silné a výhodné postavení. Možná jsem povaha zlá a nedobrá, ale prostě nevěřím tomu, že pravděpodobné vysvětlení spočívá v tom, že se v bojovníkovi světla projevila božská schopnost novozákonního odpuštění, v rámci které rezignoval nejenom na pomstu a osobní odvetu, ale i na jakoukoliv spravedlnost.

Věřím, že to bylo rozhodnutí velice pragmatické a nedokážu odhadnout, zda bylo správné nebo ne. Možná bych se na místě těch lidí (a Havel byl jenom jedním z nich, neberu ho jako personifikaci všího zla, jenom je prostě zrovna na paškále) zachoval stejně. Nevím, jaká byla reálná šance, že nastoupí milice, armáda a vojska ministerstva vnitra a pokusí se protesty utopit v krvi, ani jaká byla reálná šance, že se to skutečně povede.

Jsem ale přesvědčen, že tento krok zabránil jakékoliv katarzi, která mohla českou společnost někam posunout a dát jí stabilní základy. Taková katarze by byla neuvěřitelně bolestná, jak lze vidět třeba na případu poválečného Německa, ale nezbytná a užitečná, jak je vidět na témže případě.

I za předpokladu, že bych Havla viděl jako světce, který byl skutečně altruisticky hnán pouze snahou odpustit, platí úsloví o dobrých úmyslech, viz výše.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Zdroj: Rudé Právo?

19. 12. 2011 11:32:2919. 12. 2011 11:32:29 J.K.J.K. ---.net.upcbroadband.cz

Heslo "nejsme jako oni" skandovaly statisíce lidí, nálada že "my nikoho zavírat do vězení nebudeme" tu skutečně byla. Možná to bylo trochu euforické opojení.

Představa že násilnější revoluce by spíš vedla k nějaké katarzi je naivně omezená, srovnání s Německem po válce je úsměvně stupidní klišé. Daleko relevantnější srovnání poskytuje Rumunsko: tam na střílení a věšení na kandelábry došlo, a dost přirozeně se vedení revoluce ujala "revoluční" část komunistů s částí ozbrojených složek.

Jinak teda debatu ze své strany uzavírám závěrem, že Havla hodnotíš spíš na základě velmi schematické představy než dostatku informací a pochopení souvislostí - což je celkem běžné. (A není to zlé, ale hloupé. :)

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Zdroj: Rudé Právo?

Osobu Václava Havla hodnotím jako osobu každého jiného politika: podle prohlášení která učinil, podle kroků které učinil, podle důsledků, které ty kroky měly. Slova podle mého nesouhlasí s činy a důsledky činů jsou špatné. QED.

Pokud se týče oné katarze, zkuste reagovat na to, co jsem napsal, ne co si myslíte, že jsem tím myslel.

odpovědětodpovědět Gravatar

paradox

19. 12. 2011 9:01:3319. 12. 2011 9:01:33 HRHR 193.86.187.---

Je poěrně paradoxní, že vyslovuješ opovržení člověkem, který se významnou měrou zasloužil o to, že je možno svobodně ventilovat jakýkoli názor, včetně tohoto opovržení.

Že mám možnost zde hlásat své názory rozhodně není zásluhou Václava Havla. Ke stejným změnám by došlo, Havel - nehavel. V ideálním světě podle Havla bych navíc nejspíš takovou možnost neměl, protože nikdy nebyl zastáncem osobní svobody jako ultimátního cíle. Naopak se vždy snažil o manipulaci blíže neurčenými a nikým nekontrolovatelnými "elitami", které nejlépe ví, co je pro prostý lid dobré. V takovém světě by mne nejspíš nezavřeli, ale umlčeli podle svatých zásad "slušnosti" a "politické korektnosti".

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: paradox

19. 12. 2011 21:38:2019. 12. 2011 21:38:20 MartinMartin 212.96.160.---

Dnes nemůžete svobodně ventilovat KAŽDÝ názor. Za některé názory se odsuzuje i dnes. A režim si vás umí podat stejně jako za komoušů, jen chybí ten štědrý západ.....

Když pomáháte někomu, kdo rodí doma - zlikvidují vás pokutou

Když si vychováváte děti jak uznáte za vhodné - ženou vás před soud

Když nechcete nechat někoho, aby vychovával vaše děti proti vaším hodnotám - spustí proti vám kampaň

Když nechcete vstoupit do EU - spustí proti vám kampaň

Když cokoliv vlastníte, zdaní to (televizi, převod auta, dům)

Když uveřejníte překlad článku, že židů bylo zabito ve vyhlazovacích táborech trochu méně, než se udává - odsoudí vás

Když lepíte nálepky Odpor - drží vás ve vazbě pomalu déle, než komunisté Havla ve vězení

Když se chcete dovolat práva, musíte platit advokáta a to u některých soudů povinně.

Protože jste kdysi něco napsal jako knihu, aniž by ji kdokoliv četl, vyhostí vás...

No a zkuste třeba jako podnikatel říci, že cigána nezaměstnáte...

odpovědětodpovědět Gravatar

Kdož jsi bez viny, hoď kamenem

19. 12. 2011 11:34:0619. 12. 2011 11:34:06 KarlKarl ---.cust.nbox.cz

Kdož jsi bez viny, hoď kamenem.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Kdož jsi bez viny, hoď kamenem

Správně je to: "Kdo jsi bez miny, hoď kamenem."

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Kdož jsi bez viny, hoď kamenem

21. 12. 2011 13:40:3321. 12. 2011 13:40:33 japjap 77.93.195.---

tak tohle mne po nejake dobe rozesmalo - hned jsem to zatepla poslal priteli militaristovi, tomu se to bude libit :-)

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Kdož jsi bez viny, hoď kamenem

Tak jen pro pořádek, ať si přítel militarista případně trochu počte, citát je z Jiřího Kulhánka, už nevím konkrétní knížku, ale asi Divocí a zlí.

odpovědětodpovědět Gravatar

Vidět a sdílet ideje i konat

19. 12. 2011 13:25:5019. 12. 2011 13:25:50 HankaHanka ---.188.broadband6.iol.cz

Dobrý den,

Váš článek je nekonkrétní a neúplný, proto panu Havlovi křivdí. Věta: "Václav Havel byl člověkem striktních morálních zásad, u kterých ovšem nikdy nedopustil, aby stály mezi ním a jeho osobním prospěchem a pohodlím." je minimálně v kontextu období komunismu zcela zcestná. Zamyslete se nad černobílými prohlášeními. Každý subjektivní názor by měl mít oporu v objektivně ověřitelných faktech.

Obecně bych ráda řekla, že je nesmírně důležité vidět a sdílet ideje, i když jich člověk sám není schopen dosáhnout. Avšak vidinu musí, samozřejmě, následovat činy, které k ní směřují.

Prosím Vás o reakci. Děkuji,

Hanka

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Vidět a sdílet ideje i konat

Nepíšu encyklopedické heslo nebo obžalobu, abych musel být objektivní a dokládat každé tvrzení nepřerušeným řetězcem důkazů. Píšu subjektivní glosu, protože mi přijde, že takové vyjádření v mém mediálním prostoru chybí.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Vidět a sdílet ideje i konat

19. 12. 2011 16:13:0519. 12. 2011 16:13:05 HankaHanka ---.188.broadband6.iol.cz

Hlavně glosátor by měl poznat, kdy mu dochází švih a začíná být jen hrubý a neuctivý.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Vidět a sdílet ideje i konat

Aha, takže vaše hlavní výtka spočívá v tom, že jsem o člověku, jímž pohrdám, nepsal s dostatkem úcty a jemnocitu. Nicméně uznávám, že to je přístup hodný příznivce absurdního dramatika ;-)

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Vidět a sdílet ideje i konat

19. 12. 2011 18:41:0519. 12. 2011 18:41:05 HankaHanka ---.188.broadband6.iol.cz

To tady vadí většině a to i těm, kteří s vámi souhlasí...

Podle Vašich reakcí se mi však zdá, že Váš názor, či postoj musí být hlavně v opozici s postoji druhých. Snažíte se vést slovní bitvu s každým, kdo sem něco napíše, aniž byste věděl, jaký je vlastně jeho názor.

Slušnost nevypovídá o sympatiích člověka, ale o jeho kvalitě.

Nashledanou

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Vidět a sdílet ideje i konat

Slušnost vypovídá v drtivé většině případů o nedostatku odvahy.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Vidět a sdílet ideje i konat

20. 12. 2011 11:00:2020. 12. 2011 11:00:20 HRHR 193.86.187.---

To, že je obecným míněním považována slušnost za nedostatek odvahy, slabost či zbabělost, považuji za hlavní příčinu morálního sajrajtu ve kterém žijeme.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Vidět a sdílet ideje i konat

19. 12. 2011 21:27:3619. 12. 2011 21:27:36 MartinMartin 212.96.160.---

Snad by se něco dalo najít, třeba projev z Fora 2000, kde kritizoval společnost za konzumní přístup a začal takto ....když jsem před mnoha lety jel autem z Prahy do naší venkovské chalupy ve východních Čechách.....a pokračuje kritikou konzumního způsobu života.

Pak tady máme kauzu "humanitární bombardování" Jugoslávie, opakované volení prezidentem, natáčení filmu z veřejných peněz....

souhlasim s Vasim nazorem, jen podotknu - napsat to hned v den umrti bylo typicky ajtacky taktni. Pak se divte, ze ajtakum spousta lidi nemuze prijit na jmeno, a ze v realu maji do "srandovosti" IT Crowd daleko.

Nejsem "taktní", nikdy jsem nebyl, nikdy nebudu. Zhodnotit člověka v den jeho smrti, zváště stane-li se předmětem celonárodní diskuze a adorace, mi přijde zcela přirozené. Heslo "o mrtvých jen dobře" je nesmyslné a jsem zvědav, jak se jím budou řídit autoři nekrologů Kim Čong-ila.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Bohuzel

Nevim proc davate slovo taktni do uvozovek, kdyz to bylo netaktni naprosto neuvozovkove. A pokud se nepletu, ta adoracni silenost propukla prece jen o neco pozdeji, nez jste si pospisil Vy. "O mrtvych jen dobre" ma svoji logiku, ale bohuzel ani business, ani prezentacni, jen takovou tu normalni, co se prave obcas marne ajtaci snazi napodobit. Ale v kazdem pripade jakkoliv netaktne dal brojte proti tem nesmyslum, co si statni sprava vymysli, to Vam jde dobre (to neni ironie). Hezky den.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Bohuzel

19. 12. 2011 18:45:5919. 12. 2011 18:45:59 JosefJosef ---.net.upcbroadband.cz

Předpokládám, že dělit lidi na ajťáky a ne-ajťáky má stejnou "logiku" jako dělení logiky na "normální" a "nenormální". :) Zdraví ajťák.

Protože na nic takového jako je "takt" nebo "slušnost" nevěřím. Typicky se za těmito slovy skrývá něco zlého - nedostatek odvahy, cenzura...

odpovědětodpovědět Gravatar

Támhle za kopce je Sarajevo

19. 12. 2011 18:08:3119. 12. 2011 18:08:31 MartinMartin ---.cust.nbox.cz

Nemůžu si Vážit a oplakávat člověka, který souhlasil s bombardováním tisíců nevinných civilistů a ještě k tomu měl tu drzost kázat o morálce a humanitě!Nezbývá než souhlasit, že si žádnou úctu nezaslouží.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Támhle za kopce je Sarajevo

20. 12. 2011 8:53:0820. 12. 2011 8:53:08 KritikKritik ---.anonymizer.ccc.de

Souhlasím s vámi. Václava Havla média neustále předhazují jako vzor morálky, humanisty a neúnavného bojovníha za lidská práva. Bohužel fakta jsou taková, že za lidská práva bojoval velmi selektivně. To, co mu vadilo u nepřátel západu, noblesně přehlížel u tzv. spojenců. Jeho termín "humanitární bombardování" se také příliš nezmiňuje a přitom ho považuji za daleko výraznější, než mistrův epitaf "pravda a láska...". Fašista George W. Bush ho nazýval svým přítelem - stejný člověk, který nechal zavírat a mučit 15-ti leté děti na Guantanamu pod heslem boje proti terorismu. Toto je přínos Václava Havla - tak ho vnímám já osobně... Každý člověk má své klady a zápory. Ale Václav Havel minimálně v posledních 15-ti letech popřel většinu humanistických ideálů, které jsou mu připisovány.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Támhle za kopce je Sarajevo

20. 12. 2011 17:17:0920. 12. 2011 17:17:09 J.K.J.K. ---.cust.sloane.cz

Mě se líbí koho všeho dokázal Havel nesmírně nasrat - tím že měl jasné, často správné, názory a hájil je.

Například

-salónní levičáci a pacifisti mu ani po smrti neodpustí podporu války v Jugoslávii (tenhle názor ho dost možná stál Nobelovu cenu míru)

-salónní vlastence k zuřivosti dovedla omluva za svinstva spáchaná na Němcích

-že ho nesnáší komouši je pochopitelné

-zaprdění maloměšťáčtí kreténi mu vyčítají první amnestii (která byla v zájmu spravedlnosti naprosto nutná)

Směr odkuď pramení nesnášenlivost Altaira, kterého považuju za celkem svobodomyslného člověka, jsem zatím neznal, tak mě to zajímalo. Zbývá teda doplnit

-Havla taky nesnáší někteří liber-cosi (váhám mezi libertariánem a libertýnem) , kterým dost možná hlavně vadí že mluvil o morálce (která se jim nezdá) a ještě podle ní žil

S názory pana Jocha často nesouhlasím, ale tohle napsal dobře: http://joch.blog.idnes.cz/c/236713/Vacla…

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Támhle za kopce je Sarajevo

Váhat nemusíte, jsem obojí :-)

A vadí mi právě to, že morální zásady hlásal, ale nežil podle nich. Nevadí mi, když je někdo lump, ale vadí mi, když se tváří jako svatoušek.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Támhle za kopce je Sarajevo

20. 12. 2011 19:26:2320. 12. 2011 19:26:23 J.K.J.K. ---.cust.sloane.cz

"A vadí mi právě to, že morální zásady hlásal, ale nežil podle nich." To už jste napsal, ale zdůvodňujete to dost slabou argumentací.

1. Havel před rokem 1989 - neznáte, neuvažujete, když už byste se tímhle Havlem měl zabývat, tak si najdete něco co podpoří už hotový názor - například věcně irelevantní dopis naštvaného Mašína, který tu 40 let nežil. Václav Havel je tím slavným Havlem asi nejvíc právě kvůli téhle části svého života.

2. Revoluce & těsně po ní. Druhé významné období. "Ti, kteří se dlouhá léta násilně a krvavě mstí všem svým protivníkům, se v tuto chvíli bojí nás. Nemají důvod. Nejsme jako oni a nikomu se nebudeme mstít." (Havel 22.11. ) "Občanské fórum a Verejnosť proti násiliu nejsou spiknutím nekomunistů proti komunistům; nejen proto, že to vůbec není žádné spiknutí, ale i proto, že důležitější, než jakou stranickou legitimaci má dnes kdo v kap se, je, zda je přítelem demokracie a pokojné cesty k ní, anebo přítelem starých pořádků. Občanské fó rum a Verejnosť proti násiliu doporučily do vlády některé komunisty, jako například pana docenta Komárka, a nedoporučují některé zkompromitova né nestraníky. Milion sedm set tisíc komunistů netvoří nějaký jiný biologický nebo morální druh, než jsme my ostatní. Většina z nich musela dvacet let mlčet tak jako my všichni a mnozí z nich dělali – byť s obtížemi – mnoho dobrých věcí. Promyšlený kon cept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální otřesy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se možná někteří z vás obávají, připravovaly desítky dobrých lidí, mezi nimiž bylo mnoho komunistů, mnoho bývalých komunistů i nestraníků." (Havel prosinec) - Havel praktické politice udělal co říkal, abyste zkonstruoval ten rozpor, musíte předpokládat že jednal nemorálně sobecky, takže důkaz kruhem. (Ostatně jste sám připustil že možná jednal skutečně podle vlastní morálky, na což zase máte heslo o cestě do pekel.)

3. První prezident a reálná politika. Před volbo tvrdil že o moc moc nestojí, a skutečně se jí nějak pevně nedržel, za chvíli měli političtější politici jako např. Klaus vetší faktickou moc a Havel spíš reprezentativní funkci a víc pro zahraničí.

4. Havel v pozdějším věku, kdy organizoval různá fóra, vyjadřoval se k ledasčemu, oženil se podruhé, byl nemocný, vrátil se k divadlu,... Ač je tohle časově nejblíž, očividně to zásadní proč si Havla připomínat a ctít ho konal dřív.

Jinak ještě k vašemu odsudku, pokud stavíte do nějakého kontrastu nějaké Havlovy výroky z období 4. a činy řekněme z 2., tak je to nesmysl. Člověk má právo se názorově vyvíjet, zmoudřet i zblbnout,...

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Támhle za kopce je Sarajevo

Ano, stavím do kontrastu slova a činy z různých období Havlova života, protože jsou součástí jednoho kontextu. Člověk nepochybně může změnit svoje názory, ale měl by v takovém případě uznat a prohlásit, že se v těch předchozích mýlil.

Havel tohle neudělal a pořád stavěl jednu pyramidu na jedněch základech, v jedné kontinuitě. Ostatně, jinak by vesměs nikoho nezajímal - dramatiků a moralistů je za korunu pytlík.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Támhle za kopce je Sarajevo

20. 12. 2011 21:35:4020. 12. 2011 21:35:40 MartinMartin ---.czechbone.net

Bod 1 - nějak se mi nezdá, že by za komunistů trpěl - bych i řekl, že někteří lidé v téhle době jsou na tom podstatně hůře.

Bod 2 - se vcelku povedl co se týče nenásilí, ale on víceméně proběhl v okolí podobně. Svobodu nemáme a demokracii také ne.

Bod 3 - nechat se několikrát zvolit prezidentem nejde "náhodou", takže o politické funkce stál

Bod 4 - popření většiny toho, co se jako kladné dalo označit v jeho díle z období bodu 1.

Já také třeba žádný smutek necítím, ale ani zášť. Celé divadlo s pohřbem mne naplňuje nechutí - už i proto, že opět popírá těch pár světlých myšlenek z obodobí 1.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Támhle za kopce je Sarajevo

Já se to pokusím napsat ještě trochu jinak, možná to někdo pochopí :)

Pro mne je největší hodnotou osobní svoboda. A přijde mi, že ačkoliv Havel se prezentoval jako bojovník za ni a je jako takový oslavován, ve skutečnosti byl jejím nepřítelem.

Svoboda pro mne znamená možnost říkat nepřijemné věci. Svoboda s mantinely, v rámci kterých se mohu vyjadřovat, pokud se tím někoho příliš nedotknu, je bezcenná.

Ve světě podle Stalina by mne za to zastřelili nebo poslali do lágru. Ve světě reálného socialismu by mne zavřeli nebo poslali do kotelny, protože to rozhodla strana. Ve světě podle Havla bych byl tiše, neoficiálně a nevyřčeně ostrakizován, protože jsem udělal něco, o čem se blíže neurčené morální autority a vágně specifikované elity dohodly, že nepatří do slušné společnosti. A nejspíš bych vůbec neexistoval, protože ony mantinely by do mně byly vpraveny dávno předtím, než bych získal schopnost samostatného myšlení.

To mi přijde jako nejhorší možná varianta. Neexistuje žádný nepřítel, žádná možnost se vymezit, odpor se netrestá, ale je nepředstavitelný. Je to poprava ne střelou, kterou do týla vypálil kat, ale kamenováním, kde si každý z davu hodí jeden šutříček, který sám o sobě udělá leda modřinu.

Havlovi nevyčítám podporu bombardování Jugoslávie. Když mne někdo štve, jít mu rozbít hubu je správná reakce. Nesprávná reakce je sice nic reálného neudělat, ale když dotyčný projde kolem, za zády si uplivnout a přesvědčovat ostatní, že dotyčný nepatří do slušné společnosti.

Proto nevidím až takový ideový rozdíl mezi Havlem a Kim Čong-ilem, abych zůstal u nedávno zesnulých. Každý chtěl nějakou konkrétní budoucnost. Každý sice jinou, ale jednu, konkrétní. Nechtějí svobodu, se kterou lidé mohou naložit jakkoliv, i třeba tak že se jí vzdají a nebo ji použijí v rozporu s "mými" cíli, ale pohodlný život pro ty, kdo jsou přibližně konformní s daným světonázorem.

Morálka je subjektivní, soukromá věc. Platí o ní totéž, co o náboženství, že je jako penis: je fajn ho mít, je fajn na něj být hrdý, ale není dobré s ním mávat na veřejnosti a cpát ho do krku dětem.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Támhle za kopce je Sarajevo

23. 12. 2011 10:46:2723. 12. 2011 10:46:27 J.K.J.K. ---.net.upcbroadband.cz

Ok, asi se povedlo, takhle popsaný ten důvod zášti k Havlovi chápu, i když si nemyslím že by zrovna tohle nějak výrazně prosazoval.

Co je horší - podle mě přesně naopak. Ve společnosti s liberálními zákony a převažující morálkou prosazovanou "tichým ostrakizováním" je jednoduché si najít lidi s podobnými názory a vytvořit si "bublinu alternativní reality" ve které se žije celkem snadno. V totalitě soft-typu si budu dobře rozumět se spoluvězni. V totalitě hard-typu bych si dobře rozuměl s lidmi ve společném hrobě kdybysme nebyli mrtví. S intenzitou cpaní morálky do krku dětem je to

podobné, společnost kde je v pubertě normální číst a neomezený přístup k literatuře má v podstatě garantovaný přísun nekonformních lidí.

"Společnost ve které mám (nebo obecně jedinec má) osobní svobodu" je podobně obecný požadavek na společnost jako třeba "společnost uspořádaná dle slova Mohamedova" a třeba zrovna tyhle představy jsou možná ve výbušném rozporu. Pragmaticky mě teda v důsledku připadá naprosto nutné v nějaké míře poměřovat morálky na veřejnosti a cpát myšlenky do krku dětem.

odpovědětodpovědět Gravatar

Ztratil jste veškerý respekt

Tímto článkem, navíc v této době, jste u mne ztratil veškerý respekt. Václav Havel seděl za své názory několikrát ve vězení, jeho názory byly konzistentní a pokud možno vycházející z morálky nebo reálného posouzení menšího zla, měl velký podíl na mírové a bezproblémové demokratizaci naší země. To jsou věci, za které mu náleží obdiv. Obdiv, který vy tímto shazujete, protože sám žádné hodnoty pravděpodobně nemáte, a tedy jej nechápete.

Co víc - vaše dehonestace Václava Havla ve smuteční době je nemorální, bezcharakterní a, použiji vaše slova, opovrženíhodná. Mažu si váš blog a vyzývám každého, kdo si tento komentář přečte a má špetku úcty k Václavu Havlovi, aby učinil totéž.

Nakonec bych chtěl zmínit přísloví, které vás snad přiměje zamyslet se nad zásadami člověka, kterého nechápete: "Je lepší mířit ke hvězdám a minout, než do bláta a trefit se."

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Ztratil jste veškerý respekt

Ano, výkřik "mažu si váš blog" byl snad poslední, který mi ještě do sbírky nesouhlasných reakcí chyběl.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Ztratil jste veškerý respekt

20. 12. 2011 21:24:1120. 12. 2011 21:24:11 MartinMartin ---.czechbone.net

Dehonestace KimCongIlla ve smuteční době vás dozajista přiměje nečíst už žádný zpravodajsky web.....Normálnímu člověkovi se už nyní musí celý tiátr kolem pohřbu, který je mimochodem zcela popřením některých myšlenek VH (které jistě znáte), hnusit, tak se nedivte některým reakcím, třeba příspěvku na tomto blogu.

Copak nechápete, že svoboda znamená, že si může každý říkat co chce, kdy chce a jak chce a utvářet si názor jaký chce... - a že druhý ho může, ale nemusí poslouchat?

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Ztratil jste veškerý respekt

Kim jong il byl absolutistický diktátor, jehož vláda způsobila smrt statisíců lidí v jeho vlastní zemi. Svou moc udržoval násilím a útlakem. Pan Havel byl jeho úplným opakem - dvakrát demokraticky zvoleným prezidentem a člověkem, kterému za mnohé naopak vděčíme. Nechápu, jak tohle může být pod něčí rozlišovací schopnost rozpoznat, kdo z nich je v tomto srovnání "dobrý" a kdo "špatný".

A panu Valáškovi neupírám svobodu slova. Jen konstatuji, že jsem ho dosud měl za soudného člověka s mírnými excesy, které přebíjelo jeho profesionální působení. Tohle je ale přes všechny hranice. A proto ho - jak sám říkáte - už prostě nebudu poslouchat.. Tenhle exces mu spousta lidí nikdy nezapomene.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Ztratil jste veškerý respekt

Zatím se ta "spousta lidí" projevuje především vámi, který mi vyhrožujete, že si smažete můj blog a přitom nejste schopen ani přestat komentovat. Takové lidi beru jako volnou lovnou a je jich za korunu pytlík, což je dobře, protože mohou sloužit jako nenáročná zábava :)

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Ztratil jste veškerý respekt

21. 12. 2011 10:10:0721. 12. 2011 10:10:07 MartinMartin ---.czechbone.net

Zvidava otázka - v panu Valáškovi byl asi tento názor odjakživa a zjevně jste ho nepovažoval za nutné znát proto, aby jste ho doposud poslouchal. Takže co se změnilo? Jen to že znáte jeho názor na nějakou věc - jenže ten ovlivňuje co? Jeho psaní ohledně programování a nebo jeho práci? Asi sotva, respektive ovlivnění je stejné jako předtím, kdy jste to nevěděl - a zjevně vám to nevadilo. Takže jste maloměšták?

Běžte si přečíst Moc bezmocných.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Ztratil jste veškerý respekt

21. 12. 2011 10:03:2921. 12. 2011 10:03:29 MartinMartin ---.czechbone.net

Prominte, reagoval jsem na vaše prohlášení, že po úmrtí se nesmí psát nic špatného o umřelém. Nedával jste tam žádnou podmínku. Většinu informací o obou zemřelých máme asi oba pouze zprostředkovaně a to přes novináře a to se nezlobte, to zrovna chytří a pravdomluvní lidé nejsou. Tím nepopírám, že režim v SK je asi špatný a VH je asi dobrý, jen říkám, že nemusí být tak špatný a VH tak dobrý, jak lze z novinových článků usoudit. Vše ukáže čas (odbočka k SK - většina lidí neví, že byly doby, kdy lide utikali z JK do SK - protože pod patronaci US se v JK provozoval diktatorsky režim)

VH byl prezidentem zvolen vícekrát (nevadilo mu technické obejítí Ústavy, která něco takového zakazuje) a co se týče demokracie - byl zvolen v hlasování v ZASTUPITELSKÉ demokracii, což je jen jedna z mnoha podob demokracie.

Smiřte se prosím s tím, že prostě někteří lidé mají pocit, že mu za nic nevděčí a někteří dokonce mají pocity úplně opačné - viz autor tohoto blogu. A to je právě svoboda - být schopen akceptovat, že ostatní mají jiné názory, chovají se jinak a chovat a jednat tak sám. Možná i to je to, co na VH některým lidem vadí - že ačkoliv se za komunistů tvářil, že bojuje za svobodu, tak v okamžiku, kdy se někteří lidé doopravdy začali chovat svobodně, tak to začal kritizovat a volal po vládě elit - a pokud chtěli žít ostatní jak on, co se týče materiálna, tak to bylo také špatně - prostě měřítka, která nastavoval, měla platit pokud možno absolutně pro všechny, ale ne pro něj. IMHO i to je OK a vcelku jeho věc, jen mi vadí, že se mi vnucuje jako vzor a pokud toto jako vzor nechci, začíná mi majorita vyhrožovat, považovat za podivína apod. - a opět, vy jste asi žádné jeho díle nečetl (a nejste sám), protože právě tu možnost svobodně a bez následku odmítnout majoritou vnucovaný vzor byla v jeho díle považována za svobodu.

Prostě se stal shodou náhod prvním pokomunistickým prezidentem - toť vše, to je asi hlavní zásluha.

odpovědětodpovědět Gravatar

Svatá pravda!

21. 12. 2011 14:29:4421. 12. 2011 14:29:44 RoménRomén 90.179.167.---

Díky za odvahu, víc takových!

odpovědětodpovědět Gravatar

No a co?

21. 12. 2011 15:11:0221. 12. 2011 15:11:02 PetrPetr 213.220.228.---

Naštěstí jsou lidi různí a na světě je místo pro naivní snílky i pro borce s koulema, byť jedni můžou druhými opovrhovat, ale to ukazuje jen velikost jejich duševního obzoru. A to se nezmění, protože tak to prostě je. Ti jedni potřebují ty druhé, aby vynikl jejich rozdíl a oni se cítili lépe.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: No a co?

Kolik je vám let?

Byl jste někdy před rokem 89 na třeba zakázané demonstraci nebo koncertu, kterou rozehnali policajti a sebrali Vás, když tak hezky píšete o Havlově neodvaze a slabošství?

Nechci Vás tímto nijak soudit, jenom se ptám, abych si doplnila informace o člověku, který toto napsal.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: No a co?

omlouvám se patří autorovi článku

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: No a co?

21. 12. 2011 21:57:2521. 12. 2011 21:57:25 MartinMartin ---.czechbone.net

Na takovy koncert muzete jit i dnes, pokud mate zajem.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: No a co?

22. 12. 2011 8:02:2222. 12. 2011 8:02:22 mamamama 77.48.90.---

Já se ptala před rokem listopadem 89?

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: No a co?

23. 12. 2011 9:09:0423. 12. 2011 9:09:04 MartinMartin ---.czechbone.net

Před listopadem 89 nebyly koncerty pro děti rozháněny. Děti by se třeba bránili lopatičkami a kbelíčky a to by bylo v televizi ještě horší, než bití mládeže obušky.

Je zaujimave sledovat, kolko bezvyznamnych nul pocitilo za posledny tyzden potrebu, kopnut si do mrtvoly VH :-)

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: No a co?

21. 12. 2011 21:36:2021. 12. 2011 21:36:20 MartinMartin ---.czechbone.net

IMHO pokud stat ve spolupraci s pribuznymi porad hazi mrtvolu lidem pod nohy, tak se nemuzete divit, ze nekteri si kopnou :-). Osobne take nechapu pana Valaska rypnout si temi dvemi poslednimi slovy, ale na druhou stranu zase nechapu vetsinu truchlicich. Jsou to dva extremy.

VH byl symbolem doby a ten symbol je tady stale - clovek VH zemrel a ten symbol a on se rozesli uz po par letech od zrozeni symbolu - a IMHO vetsina lidi place nad domnelou ztratou symbolu, pricemz o cloveku VH nevi osobne nic.

Michale, když ho kvůli jeho morálním zásadám komunisti zavřeli, tak měl v tom kriminále prospěch a pohodlí?

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: ?

23. 12. 2011 8:44:2023. 12. 2011 8:44:20 MartinMartin 212.96.160.---

Hitler taky seděl a Husák taky. Havel seděl, to je fakt, ale oni seděli i mnozí další - a sedí i dnes za podobné věci. IMHO je to jedna asi jeden z okamžiků, kdy si stál za svým - ale v tomhle postoji nebyl vůbec sám - a ono ve svobodnem povolani za komunistu byt zavreny mohlo byt neco jako jeden ze zpusobu ubijeni nudy..... dnes kdyz vas zavrou, tak prichazite diky ruznym poplatkum, pokutam a exekutorum o vse (=clovek s prumernymi prijmy). V rezimu, ktery pomahal vybudovat :-).

http://hedvicek.blog.cz/1111/fesacky-kri…

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: ?

23. 12. 2011 9:48:4023. 12. 2011 9:48:40 J.K.J.K. ---.net.upcbroadband.cz

Být zavřený mohlo být ubíjení nudy, už potřetí odkaz na ten "fešácký kriminál" kde se někdo snaží proti sobě postavit vězně z 50. a 70. let., že dneska jsou exekuce a "taky se zavírá". Škoda slov, máte-li uvažování bolševické kurvy, doporučuji dál se nestydět a vstoupit do komsomolu.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: ?

23. 12. 2011 13:12:0223. 12. 2011 13:12:02 MartinMartin ---.czechbone.net

nevim jak uvazuje bolsevicka kurva, snad by jste ji mohl popsat. V komsomolu ani jine podobne organizaci jsem nebyl - pokud vy ano a jeste jste se s tim nevyrovnal, je lepsi si to nejak srovnat v hlave nez si to vybijet v diskuzi. ODkaz je jen clanek, ktery stavi dva dopisy vedle sebe - takze co se vam na tech dopisech-vzpominkach nelibi a co dela z cloveka, ktery takovy odkaz uverejni, hned bolsevickou kurvu? Jen jsem reagoval na prehnane zvelicovani zasluh (treba Husak take sedel za to, ze si stal za svym). Pobyt ve vezeni neni prijemny asi nikomu - to porovnani je dobre jako pripomenuti, ze proste vezeni z 50.let nebylo totozne s tim ze 70. a 80. let (a kupodivu mnoho lidi mezi to dava rovnitko, pravdepodobne pod vlivem filmu ). Vezneno byla spousta lidi, nekteri mnohem hure. VH v roce 89 symbolizoval nadeji mnoha lidi, ze se vrati pravo a spravedlonost, svoboda a volnost - a ono se tak nestalo, a zase se objevili skupiny lidi pronasledovaných a perzekuovaných. Zase se odsuzuje za nazor. Zase je nutne se vjadrovat "pozitivne" - a pokud ne, jste hned bolsevicka kurva, ze?. Tak se nezlobte, pokud nekdo upozorni, ze spasitel zase neprisel, zazrak se nestal a buh mezi nami nezil -a neni treba urazet, kdyz nekdo jen dava argumenty.

A pokud vas snad urazila ta zminka o zabijeni nudy - ono to asi vyznelo jinak nez jsem chtel, ale pokud proste zijete v te sede spolecnosti, kterou CSR rozhodne v roce 79 byla, nemate co ztratit, odpovednost za rodinu, vicemene jste zajisteni (a ani jedno z toho neni mysleno spatne ani pejorativne), tak vas to hrani s moci muze i bavit - proste proto, ze nechcete byt soucasti sedosti. Spousta ostatnich lidi zila i v horsim vezeni - vyhozeni ze strany ci z prace za postoj k roku 68, jejich deti nemohli studovat, materialne stradali .... a pokud se o nich mluvi, tak leda ve smysly "vnitrni emigrace" apod.

Zkratka ano, aby bylo jasno, tak vezneni VH zacatkem 80.let nelze pokryt slovy "Václav Havel byl člověkem striktních morálních zásad, u kterých ovšem nikdy nedopustil, aby stály mezi ním a jeho osobním prospěchem a pohodlím. " - v tomhle okamziku byly jeho moralni zasady a prijmuti trestu v souladu.

Pan Valasek asi tu dobu nezazil a tak se proste zabyva lety pozdejsimi, kdy se ten soulad proste vytratil....

Já vím, jak uvažuje "bolševická kurva". Jsem zakládajícím členem komunistického svazu mládeže a autorem podstatné části jeho stanov (jak se říká, kdo ve dvaceti není levičák, nemá srdce, kdo ve třiceti není pravičák, nemá rozum, tak na mne holt obojí přišlo o něco dřív :)

Lidi v současném KSM neznám, ale jeho členové před těmi zhruba sedmnácti lety, kdy jsem se kolem pohyboval, byli (možná paradoxně) Havlovi velice podobní. Měli svou křišťálovou morálku, velkou vizi úžasné společnosti, která je tak velká, že stojí za to jí něco obětovat. Ta vize byla sice drobet jiná (i když v méně aspektech, než se obecně soudí), ale celkový přístup byl totožný.

A právě proto pokládám takové lidi za nebezpečné hodné nikoliv úcty, ale odsudku. Protože každý takový boj za "lepší společnost" se zatím vždycky v historii zvrhnul, bez ohledu na ty původní principy.

"Political tags — such as royalist, communist, democrat, populist, fascist, liberal, conservative, and so forth — are never basic criteria. The human race divides politically into those who want people to be controlled and those who have no such desire. The former are idealists acting from highest motives for the greatest good of the greatest number. The latter are surly curmudgeons, suspicious and lacking in altruism. But they are more comfortable neighbors than the other sort."

Ovládat ostatní (a vice versa) mne sice eroticky oslovuje, ale v rámci společenského zřízení to nepokládám za moc dobrý nápad.

Pane Valášku, považuji vás za odborníka a profesionála v oblasti MS technologií. Navštívil jsem několik vašich Gopas kurzů a MS akcí na kterých jste vystupoval. Ale to že jste odborník ani zdaleka nevyváží těch několik vět, které jste tady zveřejnil. Naprosto musím souhlasít s názorem, který zde padl, že toto je přespříliš a přehnal jste to. Stejně tak věřím, že toto vám spousta lidí nezapomene. Upřímě, váš blog (tento i asp.net) se mi ode dneška stal naprosto ukradeným. Nemám potřebu poslouchat nebo číst cokoliv od osoby jako jste vy.

Když už tady haníte osobu Václava Havla, tak mne napadá dotaz - co jste vy osobně udělal pro tento stát?

Vřele vám doporučuji, abyste se pokusil též zapomenout všechno, co jste se ode mne případně naučil, protože mé názory na Havla se nijak nezměnily napsáním článku a tedy mé předchozí odborné vědomosti jsou stejně kontaminované, jako ty následující.

Na vaši otázku, co jsem udělal pro tento stát, mohu s radostí odpovědět "nic, čemu se dalo vyhnout". Necítím potřebu dělat cokoliv pro "stát", tento nebo jakýkoliv jiný. Pokud něco dělám pro jiné, tak pro konkrétní lidi, na nichž mi záleží. "Stát" beru jako bohužel nevyhnutelnou pomocnou strukuturu (která navíc moc nefunguje) a rozhodně pro něj nehodlám dělat nic, co nezbytně nemusím.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: ???

26. 12. 2011 9:51:1426. 12. 2011 9:51:14 MartinMartin 212.96.160.---

Takže by se mělo začít rozlišovat lidi podle jejich politických názorů či postojů k té či oné osobě? Protože to ovlivňuje i jejich odborné znalosti? Něco mi to připomíná.....

Pan Valášek měl názor a napsal ho. Ten názor vám nijak neublížil a nikoho nepoškodil.

odpovědětodpovědět Gravatar

Děkuji

23. 12. 2011 20:52:1023. 12. 2011 20:52:10 Vítězslav GazdaVítězslav Gazda ---.207.85.static.bluetone.cz

Jsem rád, že i tento názor může být takto svobodně a veřejně prezentován a vděčný jsem za to právě tomu, koho tady tak oporvhujete.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Děkuji

23. 12. 2011 21:42:2823. 12. 2011 21:42:28 MartinMartin ---.czechbone.net

A dalsi zazraky?

Konec vlady KSC by prisel tak jako tak - ta ideologie se proste vycerpala, ekonomicky, politicky, idejove a nakonec dosli i soudruzi (Jakes a Stepan byli oba spise pro smich, v SSSR vycerpali po smrti Brezneva take vsechny starce a Gorbacov toho mel plne zuby, vcetne starani se o takove vylupky jakym byl Kul v plote.). Protesty v roce 89 vznikaly prakticky spontanne. Vsude kolem to uz praskla - NDR (tam stacila blbe pochopena zprava v televizi), PLR i Madarsko. K tomu generace, ktera toho uz taky mela plne zuby....

Svoboda je ve vas...nikdo vam ji nemuze dat - a pokud vy sam nechcete, ani vzit (viz mozna VH v 70.letech)

odpovědětodpovědět Gravatar

Souhlasím s Vámi Michale

2. 1. 2012 22:57:122. 1. 2012 22:57:12 TomTom ---.scnet.cz

Miloš Zeman ve své knize "Jak jsem se mýlil v politice" uvedl, že je jeho první politická chyba byla, když coby školák ronil slzy nad zprávou linoucí se ze školního rozhlasu o tom, že právě zemřel soudruh Gottwald.

Jinými slovy: spoléhejme se na svůj vlastní úsudek, tvořme si své vlastní názory bez ohledu na to, co nám bačové předhazují.

Fandím vám. Pro mě osobně znamenala zpráva o smrti VH cestu do lednice pro šampus a zároveň to byla výtečná příležitost vysvětlit dětem, co byl VH zač a připravit je na následující mediální histerii.

(citace M.Z. nemá žádnou souvislost s mými politickými preferencemi)

odpovědětodpovědět Gravatar

Kvalita ekosystému

4. 1. 2012 21:40:384. 1. 2012 21:40:38 PPPP 217.77.165.---

Kvalita ekosystému je daná druhovou pestrostí. Druhy vyjímečné (je jich málo, žijí v extrémních podmínkách...) chráníme.

Altair je extravyjímečný. Tak cítím potřebu ho hájit.

Napsal co si myslí - kriticky zhodnotil "přínos" VH. Osobně to vnímám podobně. Nepotřebovali jsme ani tak "pravdu a lásku", ale svobodu a zejména SPRAVEDLNOST. Takže dnes po více než 20 letech máme místo prosperujícího státu mafiánský kapitalismus.

To, že s kritikou kdosi nesouhlasí je v pořádku - to je ta svoboda.

V pořádku ale není, že je za názor napadán - to je slaboduchost.

odpovědětodpovědět Gravatar

Odlehčení :-)

12. 1. 2012 21:29:5112. 1. 2012 21:29:51 Véna ŠkardůVéna Škardů ---.156.230.94.awnet.cz

Všimli jste si toho jablka, který ma Altair za logem blogu? To je super vtípek s tím, jak se rozpulí při scrollingu ;-)

odpovědětodpovědět Gravatar

Ty jsi komunista?

16. 1. 2012 21:25:2616. 1. 2012 21:25:26 SoobSoob ---.dynamic.dsl.as9105.com

... řečnická otázka.

odpovědětodpovědět Gravatar

Pravda

11. 11. 2012 10:58:1811. 11. 2012 10:58:18 PetrPetr ---.net.upcbroadband.cz

Souhlas!

odpovědětodpovědět Gravatar

Pravda

11. 11. 2012 10:58:3711. 11. 2012 10:58:37 PetrPetr ---.net.upcbroadband.cz

Souhlas!

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Ztratil jste veškerý respekt

10. 1. 2013 8:57:0510. 1. 2013 8:57:05 kubakuba ---.spkfree.cz

Děkuji za tento váš názor.

Myslím,že podstata problémů ,všech doposud se střídajících vlád i politických směrů v Zemich českých,tkví v nedostaku respektu, si "vážit" Sámsebe-je to: Ne-emoc!Lidu"

K čemu "Já"potřebuji Zemi,ve kterém žije neMocný národ-zmatenců?Národ konzumních spěchačů s přístrojem GPS,Ztraceně bloudíme spící Plempoňi...Nepotřebuji nic víc ,nežli prožít život jako Dítě, jako "Já"v práci jako Já" s partnerem-jako Já" který respektuje smysl přírody, živých i neživých variant krás naší Planety ,krás zemí ,a krásy Země svého narození. Prostorná . § Plácači

Česká. Ne-Emocní

Zem. Stěžovači