Volím Svobodné

Děkujeme, odcházíme – ale kam?

Obdivuji profesionálně provedenou práci. A pokládám za velice smutné, že se jediným předmětem mého obdivu za posledních deset let v českém zdravotnictví stala práce agentury Ewing PR, která pro Lékařský odborový klub – svaz českých lékařů organizuje akci "Děkujeme, odcházíme". Nejsem příliš častým klientem českého zdravotnictví, ale i ty řídké zážitky, které jsem měl, mne vedou k přesvědčení, že kdyby šlo do tuhého, raději bych se svěřil do péče veterináře, který se stará o moji čubu.

Na této akci pokládám za nejzajímavější skutečnost, že se nikdo neptá "Kam?". Kam hodlají odejít ty necelé čtyři tisíce lékařů, kteří demonstrativně podepsali výpovědi? Do Německa či Rakouska všichni nepůjdou, i kdyby je tam chtěli. Praktické problémy, jazyková bariéra i požadovaná úroveň chování k zákazníkům budou pro řadu z nich nepřekonatelné. Právě masovost této akce je, podle mého soudu, její největší slabinou, protože ji automaticky odsuzuje do role sice kvalitně zrežírované, ale přesto frašky. Frašky, sehrané v naději, že když se na vládu zadupe, tak ona uhne. Doufám, že neuhne. O reformním étosu této vlády si velké iluze nedělám, ale pokud uhne teď, už nikdy žádnou změnu neuhájí. Stačí vytrvat a drtivá většina lékařů se po pár týdnech do práce vrátí, ostatně, prakticky nemají jinou možnost.

Platy zdravotnického personálu – a zejména toho nelékařského – nejsou na úrovni, která by odpovídala náročnosti tohoto povolání. Jenomže lidé nejsou placení podle náročnosti vykonávané práce, její užitečnosti pro společnost nebo podobných kritérií. Jsou placeni podle toho, nakolik si jejich služeb lidé cení, kolik jsou ochotni zaplatit. Systém odměňování ve zdravotnictví je tak extrémně zvrácený, že trestá dobré a úspěšné, podporuje průměrnost a vytváří houšť byrokratických nařízení, na nichž parazituje smečka příživníků.

Situaci nelze vyřešit litím stále většiho množství peněz do zdravotnictví, ale jenom reformou celého systému. Takovou, která posílí zodpovědnost, ale i svobodu rozhodování, všech zúčastněných. Reformu, která vnese do celého systému trochu konkurence a přehlednosti. Bohužel je to právě Lékařský odborový klub, který veškeré reformy kritizoval, podrážel a blokoval. Je logické a oprávněné, že se odboráři snaží kopat za práva svých členů, bez ohledu na všechny okolo. Doufám jenom, že vláda jejich nátlaku napodlehne, protože pak by byla všem pro smích.

Ironií osudu je, že LOK za svém motto přijal latinské rčení "per aspera ad astra" – neboli "utrpením ke hvězdám". Není mi jasné, zda je tím míněno utrpení lékařů či pacientů, ale je to návod k řešení současné situace: přetrpět oněch několik týdnů nedostatku lékařů, počkat až se vrátí a pak zahájit skutečnou reformu, ze které ostatně budou profitovat i dnešní protestující.

Titulek:
Text komentáře:
Vaše jméno:
Váš e-mail: (nebude zveřejněn)

WWW stránka:
Opište text z obrázku:
odpovědětodpovědět Gravatar

Altaire mýlíš se

29. 12. 2010 8:14:0829. 12. 2010 8:14:08 HRHR 89.111.70.---

Napsal jsi to hezky, ale je vidět tvá neinformovanost.

Veterinář se samozřejmě chová ke klientovi jako k zákazníkovi, protože, na rozdíl od lékaře, pracuje v tržním prostředí a platíš mu na dřevo a ne skrz pojišťovnu. Že bys rád i tomu lékaři zaplatil normálně jako u toho veterináře? Nejde. Ale za to ti lékaři nemohou. A kdo za to může? Politici.

Kam půjdou lékaři? Tak samozřejmě většina jich předpokládá, že se po splnění požadavků vrátí. Ale nevyměknou za pár týdnů, s tím nepočítej. Spíš se na to během té doby vykašlou i ti ostatní, protože se jim úvazek změní z 200% na 300%, když jich bude málo. Do ciziny jich moc neodejde, ti co chtěli, už tam jsou. Takže co s těmi ostatními? Představ si sebe, kdybys najednou z nějakého záhadného důvodu nemohl dělat s počítači. Myslíš, že by ses neuživil? Asi hůře, ale ve spoustě oborů určitě jo. V nejhorším i ten řidič by se z tebe mohl stát. ;-) Přeškolení na účetního zvládeš levou zadní a ten doktor taky. Navíc je tu spousta mladých lékařek, které stejně živí partner (třeba ajťák), protože z té nemocnice přinesou nula nula nic. Těm je finančně jedno, jestli chodí do práce nebo ne.

Systém odměňování ve zdravotnictví je tak extrémně zvrácený - do kamene tesat!

Situaci nelze vyřešit litím stále většiho množství peněz do zdravotnictví - to ale lékaři nechtějí! Jenže zisky farmaceutů jsou oproti platům lékařů nehorázné a jde to z jedné hromádky. Ale stát tohle nechce řešit.

Lékaři z českého zdravotnictví ocházejí pořád a ti zbylí na to, že začne problém s udržením standardu poskytování péče, upozorňují už dávno. Nikdo je neposlouchá, tak rok předem! vyhlásí hromadný odchod. Měli to radši ukout potichu a dát vládě nůž na krk dva měsíce předem? Nebo nechat to zdravotnictví vyhnít, aby ten ten samý odchod nastal během pár let?

Jistě že za současnou situaci mohou politici. Nicméně lékařské odbory zatím veškeré reformní snahy - které by podle mého názoru situaci vyšešily - tím či oním způsobem odmítaly nebo bojkotovaly.

Vůbec nenamítám proti tomu, aby lékaři šli dělat jinou práci, nebo aby dělali lékaře tam, kde budou za to lépe placeni. A pokud bude lékařů skutečně nedostatek, protože dobrovolně odejdou jinam, tak se snad něco změní tak, aby se zase vrátili.

Jenomže těch 3800 lékařů ve skutečnosti neodejde, nemá kam a jak. Je to jenom gesto, které - když uspěje - situaci nevyřeší. Možná se "někde najdou" peníze na okamžité zvýšení mezd, ale to je asi tak všechno.

No, já už jsem ve věku, kdy občas zdravotnictví použít musím. Nicméně - nic není černobílé. A jsou reformy a reformy. I Pinochet či Hitler dělal reformy, to samé platí třeba o Gottwaldovi. Reforma je neutrální výraz a dá se lehce použít i ke krytí záporného děje. Koneckonců, z hlediska dnešních mocných by byl zřejmě vynikajícím reformním krokem zavedení povinné euthanasie po příkladu předválečného Německa. Těch úspor !

Nehájím doktorskou lobby - to ne, ale na druhé straně mi připadá zvláštní, že nikdo nejeví zájem alespoň o elementární podobu vyjednávání mezi subjekty politického spektra. Což je také základem efektivní politiky. Klacek nebo dehonestace protivníka asi ne.

Když se někdo ohání reformami, je také potřeba se podívat na jejich obsah. Mám strašně nepříjemný pocit, že v této době, kdy je reforem potřeba, se spousta lidí nechala nalákat na samotný výraz reforma, než jeho obsah. A teď skučí.

A teď jedno moudro z finančnictví - spořením nikdo nikdy nezbohatl a nanejvýš oddálil konečný pád. Zbohatnout se dá zvýšením příjmů, nikoliv spořením. To také můžete dobrovolně umřít hladem - ale můžete mít jistotu, že máte pěknou rakev ze svých úspor. Právě ve státních financích toto platí extrémně. Srovnávat rodinný rozpočet a státní je demagogie nejhrubšího zrna, to vám řekne každý ekonom.

Víte, Altaire, já si s posouzením současné vlády počkám, až předloží a uvede do praxe jediný skutečný reformní zákon, který povede perspektivně k růstu - ale nikoliv dluhů nebo bídy. Zatím tak neučinila a škrtat výdaje umí každý blbec. Otázkou je, kam ty prachy ze škrtů půjdou - zda do podpory ekonomiky, nebo na sanaci ztrát. Pokud tato země půjde cestou - Privatizovat zisky a socializovat ztráty, budu litovat, že jsem před léty neodjel do Jižní Afriky nebo Austrálie.

Jinak souhlasím - ustoupit by (vláda) samozřejmě neměla. Nicméně - měla by se pokusit alespoň o jednání - což pro změnu nečiní. A tím nemyslím jednání z pozice síly. Takže žádný výsledek s dlouhodobým efektem nečekejte. Zase z toho vyleze nějaké provizorium.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Altaire mýlíš se

29. 12. 2010 12:11:5929. 12. 2010 12:11:59 JNJN 88.208.88.---

Mě spíš zaráží to,že všichni mávají výpovědí,straší veřejnost tím,že v nemocnici nebudou lékaři,že v Česku se nedá kvalitně pečovat o nemocné s tím,že by za to byla adekvátní odměna..na všem je trochu pravdy.Je to dáno systémem,který ve zdravotnictví funguje..ale vysvětlete mi pak,proč nikdo z lékařů,odborářů nepřišel s nějakým návrhem reformy nebo se snahou se na takové reformě podílet(to že budu reformu podkopávat neberu jako součinnost).Až přijde LOK s tím,že hrozí krize ve zdravotnictví a v ruce budou držet papír s návrhy na zlepšení,tak jim uvěřím a možná je budu i podporovat.Do té doby se mi pouze jejich styl "boje" hnusí!

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Altaire mýlíš se

29. 12. 2010 13:36:4129. 12. 2010 13:36:41 HRHR 89.111.70.---

JN: Jak víte, že nikdo z lékařů,odborářů nepřišel s nějakým návrhem reformy nebo se snahou se na takové reformě podílet? Já jsem akorát slyšel prezidenta lékařské komory v pondělí v televizi mluvit o tom, jak navrhují ministrovi změny ve způsobu úhrady léčiv a jak se s nimi ministr nebaví. A velice rychlým googlením jsem našel třeba toto: http://www.lok-scl.cz/archiv.php?typ=3&a…id=8&detail=1 , třeba na tom server najdete další návrhy

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Altaire mýlíš se

29. 12. 2010 15:09:0229. 12. 2010 15:09:02 JNJN 88.208.88.---

Vím to,protože jsem na Ministerstvu zdravotnictví pracoval a dodnes tam mám dost známých,takže mám informace i z druhé strany.Je sice pravda,že má LOK některé "nápady" na svém webu,ale tím to končí.Promiňte,ale takhle se politika a reforma dělat nedá..je třeba vést dialog mezi odborníky a politiky a bohužel tady taková snaha ze strany lékařů chybí.Bohužel u všech státních orgánů a organizací to takto funguje..chtěli by se mít lépe,ale udělat pro to něco pořádného to už ne - bohužel tu není nikdo kdo by vydržel ten běh na dlouhou trať což práce pro a ve zdravotnictví je.Nesnažím se hanit samotné lékaře,chraň je Pán Bůh,ale ta administrativa a vedení je prostě o ničem - jen dělat ramena a nic víc.Bohužel na to pak doplácí právě lékaři a logicky pak i my,občané.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Altaire mýlíš se

30. 12. 2010 3:48:2530. 12. 2010 3:48:25 Milan SloupMilan Sloup ---.net.upcbroadband.cz

Narozdíl od vás si myslím, že lékař by měl v první řadě léčit své pacienty, nikoli vymýšlet reformy - za to jsou placeni jiní lidé na ministerstvu. A tito jsou dostávají mnohonásobně vyšší platy za 20 let nečinnosti. Mějte se.

Zvyšování příjmů státu znamená větší výběr daní, což při současném zdanění, které u některých příjmových skupin dosahuje i 60% je dost vražedné. Jiné příjmy stát nemá, není to tržní subjekt, proto ta poučka nikdy v případě státu fungovat nebude. Větší výběr daní znamená větší okrádání, likvidaci střední vrstvy a vyšší korupci. Nic víc.

Co se týče úspor, tak tam má stát velké rezervy. Má spoustu zbytečných a rozežraných úřadů, státních příspěvkových organizací, nestatních organizací se státním příspěvkem apod. Má spoustu předražených projektů, které by v tržním prostředí stály prokazatelně méně. Až se zbaví všech těchto pohrobků, bude moci naopak příjmy snížit, protože jich tolik potřebovat nebude.

odpovědětodpovědět Gravatar

Naprostý souhlas

29. 12. 2010 13:10:1329. 12. 2010 13:10:13 FrantaFranta 87.249.148.---

Naprostý souhlas s článkem. Sám bych to nenapsal lépe. Diskutující pod článkem absolutně nechápou jak obsah článku, tak realitu kolem sebe.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Naprostý souhlas

30. 12. 2010 3:51:1730. 12. 2010 3:51:17 Milan SloupMilan Sloup ---.net.upcbroadband.cz

Hlavně že vy jste ji pochopil... Jako PF vynšuju hodně zdraví po 1.3.2011.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Naprostý souhlas

Jediný kdo nemá pojem o realitě jste asi Vy - příště si vše pořádně přečtěte.Nebo jste jedním z těch co jen kritizují ostatní a přitom sám nemá vlastní názor a jen se vozí po cizím...?

odpovědětodpovědět Gravatar

Mnoho ekonomů...

29. 12. 2010 23:00:2029. 12. 2010 23:00:20 Dalibor HudecDalibor Hudec ---.175.broadband4.iol.cz

Velmi mne baví, kolik tady máme v naší republice najednou odborníků ekonomů s orientací na zdravotnictví... Otázka KAM odejdou? Zajímáte se i o to, kam odejdou prodavačky, řidiči, právníci, kteří podají výpověď? Jestli ne, tak byste měl začít, ať je takových výživných článků více.

Nejsem ekonom, proč bych měl být? Jsem jedním z lidí, na které se snaží nemocniční lékaři touto akcí zapůsobit. Kladu si tedy zcela legitimní otázku: a co se tedy stane, když splníte své hrozby? Jak velký problém to reálně způsobí? A z toho mi - selským rozumem, ne ekonomickým uvažováním - vychází otázka "kam odejtede?".

Nezajímá mne, kam odcházejí prodavačky nebo řidiči, a to ze dvou základních důvodů:

1) Prodavačky a řidiči nejsou placení z mých daní (zdravotní "pojištění" je jenom jiný název pro daň).

2) Prodavačky a řidiči se mne nesnaží vydírat organizovanou akcí.

odpovědětodpovědět Gravatar

Odpověď ignorantovi

30. 12. 2010 3:26:0330. 12. 2010 3:26:03 Milan SloupMilan Sloup ---.net.upcbroadband.cz

Neodpustím si pár postřehů na tento váš demagogický elaborát:

1) "...raději bych se svěřil do péče veterináře, který se stará o moji čubu." Co vám v tom brání? Obávám se, že budete ale obtížně hledat, jelikož na takto velké sudokopytníky nemá většina vererinářů ve městech specializaci.

2) "Kam hodlají odejít ty necelé čtyři tisíce lékařů, kteří demonstrativně podepsali výpovědi? Do Německa či Rakouska všichni nepůjdou..." Je dojemné jakou máte starost o ty špinavce, od kterých byste se ani nenechal ošetřit a vyhledal raději veterináře. Z vašich slov je cítit respekt a úcta k našemu povolání a musím říci, že i já vás bych odmítl ošetřovat nad rámec toho co mi ukládá zákon - tedy odvrácení ohrožení života. Při první příležitosti bych o takto nevděčného arogantního ignoranta odmítl dále pečovat pro "nenavázání terapeutického vztahu lékař-pacient". Kam lékaři odejdou není vaše starost. Narozdíl od naší konzumně laděné společnosti simpexních lidí jako jste vy, si na západ od českých hranic lékařů velmi váží. Specielně čeští lékaři mají vysoký odborný kredit v zemích jako BRD, AUS, GB i ESP je uvítají s otevřenou náručí. Lékaři se spolehlivě uživí ve svém oboru v zahraničí či doma mimo obor. Místo hraní her si občas něco přečtěte z na vládě nezávislých mediálních zdrojů.

3) "Doufám jenom, že vláda jejich nátlaku napodlehne, protože pak by byla všem pro smích." Pane srandisto, tato zkorumpovaná vláda modrobolševiků už pro smích dávno je... viz aféra kolem tendrů MOČR, kauza Drobil co si nadrobil..., ministra co odměňuje vrcholové policisty milionovými odměnami "za dobrou práci" a současně zajištění důkazů v korupční aféře svěří raději investigativním novinářům... a mohl bych pokračovat...

4) pokud vláda neustoupí, bude to zejména ke škodě pacientů, respektive tato vláda bude svým postojem opět deklarovat, že o občana jí nekráčí. Svoji asociálnost již ostatně deklarovala svými necitlivými škrty. Nyní by sdělila občanům další: 15 mld. Kč naspořených pojištěnci ZP si ponechá a raději použije jinak, než by uvolnila 3 mld. pro zajištění péče a ohrozí vás raději na životech.

1) Brání mi v tom dvě věci: V první řadě máte (z dikce vaší odpovědi předpokládám, že jste lékař) na své povolání státem garantovaný a vynucovaný monopol. Ve druhé řadě, bez ohledu na to zda a jak vašich služeb využívám a jak jsem s nimi spokojený, je platím. Mimochodem, kůň je lichokopytník ;-)

2) Já o vás ani tak nemám starost, jako že prostě nevěřím, že velká část lékařů skutečně z českého zdravotnictví odejde. Celá tahle věc je PR šaráda, určená pro veřejnost. Já jsem veřejnost a snažím se dohlédnout jejích pravděpodobných konců, abych si na ni mohl učinit nějaký názor.

Vidím v zásadě dva možné scénáře: buďto vláda ustoupí a (po kolikáté už?) naleje do zdravotnictví další peníze, bez jakékoliv reformy a nic se tím nevyřeší.

Nebo neustoupí. Malá část lékařů odejde do zahraničí. Kdo to mohl a chtěl udělat tak většinou už učinil. V českém národě, kde jsou lidé neochotni se kvůli práci přestěhovat byť jenom do vedlejšího okresu, masový exodus nehrozí. Další malá část si najde jinou práci, ale opět jich nebude mnoho, protože práce se v současné době nehledá právě snadno. Ještě další malá část, která na to má vhodný obor, dostatečnou kvalifikaci a peníze, se pokusí založit si privátní praxi. Většina se vrátí do práce a bude se tvářit, že se nic nestalo.

Mimochodem - počítačové hry nehraju, mnohem větší zábava je programy psát, i když na to nemám monopol ;-)

3) Tady není na co reagovat, je to váš subjektivní názor, každý máme nějaký.

4) Nechci, aby vláda byla "sociální" a aby "jí kráčelo o občana". To je většinou cesta do průšvihu, když to někdo deklaruje. Chci, aby nastolila rovné podmínky v co největším množství oborů, abychom se mohli maximálně postarat sami o sebe, děkuju pěkně. Není v tomhle ohledu jistě dokonalá, ale pořád je v tomhle ohledu nejlepší za posledních zhruba deset let.

Aby bylo jasno: já si myslím, že by lékaři (a obecně veškerý zdravotnický personál) měli být oceněni spravedlivě, což v tomto okamžiku znamená lépe. Ale řešením není prostě nalít do stávajícího systému odněkud další peníze a nic dalšího nedělat. Reforma, která přinese maximum tržních principů, vyřeší jak váš problém s výší platu (pokud jste dobrý lékař a budete žádaný), tak můj problém s tím, že se v kontaktu s naším zdravotnictvím cítím jako obtěžující element a ne jako zákazník.

Lékařské odbory byly vždy jedna ze sil, které se jakékoliv reformní snahy snažily co nejvíc udupat. Což lze (už ze samého principu existence odborů) čekat, ale rozhodně to nepomůže laskavému pohledu na jakékoliv jejich další snahy.

odpovědětodpovědět Gravatar

Odpověď ignorantovi

30. 12. 2010 3:36:0330. 12. 2010 3:36:03 Milan SloupMilan Sloup ---.net.upcbroadband.cz

Btw. ten váš lékař se na vás neusmíval z jednoho prostého důvodu: představujete pro něj práci, kterou má narozdíl od veterináře mizerně (a někdy dokonce vůbec) zaplacenu. Howgh.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Odpověď ignorantovi

Příspěvek p. Sloupa poměrně jasně vystihuje úroveň chování některých lékařů v našich nemocnicích. Je paradox, že člověk s takovouto schopností diskuze se dožaduje úcty, respektu a nadprůměrného ohodnocení.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Odpověď ignorantovi

2. 1. 2011 18:39:212. 1. 2011 18:39:21 TomášTomáš 217.117.208.---

Prošel jsem si pár diskuzí pod podobnými články a podobných reakcí (zřejmě) lékařů se tam vždycky vyskytlo dost. Touží po uznání, respektu a druhým dechem nepřímo dodávají, že když se nám to nelíbí, nechají nás buď zdechnout anebo že nás to bude stát finanční existenci (= totéž). Tak nevím - dělají z nás rukojmí nebo ne? Faktem je, že lékař pacienty potřebuje a pacient potřebuje lékaře. Vzniká mezi náma dělící čára, což je špatně. Jinak celé je to velmi podobné "problému ve školství". Čekám, kdy se v podobném duchu ozvou zemědělci :-) Asi založím odborovou organizaci pracovníků v IT, potažmo programátorů v ASP.NET. Kdybyste, páni doktoři, viděli, jak je kolikrát naše práce nedoceněná... :-)))

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Odpověď ignorantovi

31. 12. 2010 5:15:0531. 12. 2010 5:15:05 lajcilajci ---.78-98-25.t-com.sk

lekari vobec nezarabaju (aspon tu na slovensky) az tak malo. navyse su spravidla skorumpovani. viem o pripade ked si isty pan profesor vypytal 20 000 kcs na ruku za to aby bol ochotny robit svoju pracu. a samozrejme, chory clovek zaplati aj 200 000 ak mu slubia pomoc. ospravedlnujem sa vsetkym (dvom,trom?) cestnym a slusnym lekarom ktorych som svojou generalizaciou urazil, no sami dobre vedia akych maju kolegov...

Souhlasím. Nicméně řešením není dát všem paušálně vyšší plat, ale zavést mechanismus, který mi umožní, abych toho lékaře mohl zaplatit. Snížit zdravotní pojištění tak, aby pokrývalo extrémní případy, a zbytek platit z vlastního a nebo z komerčního pojištění.

Dokud nebude plat lékaře záviset na tom, jak ho bude hodnotit jeho zákazník, nikdy se slušně chovat nebude.

odpovědětodpovědět Gravatar

Pekna diskuze...

Nejvetsi problem teto akce je ten, ze LOK chce tradicne vic penez pro VSECHNY lekare. A to je ten kamen urazu a jedna z hlavnich pricin stavajiciho stavu - minimalni rozliseni (jakekoliv) tech dobrych lekaru od tech spatnych!!! Primo v me sirsi rodine mame nekolik pripadu, kdy ti DOBRI lekari cloveku pomohli ci dokonce zachranili zivot, ale stejne tak mame nekolik pripadu, kdy ti SPATNI cloveku uskodili a div ho nezabili. A tim nemyslim chybnou diagnozu sloziteho onemocneni, ale lajdactvi, ignoranci a v jednom pripade i totalni opilost.

Jak psal Altair, system je zvraceny mimo jine tim, ze tem dobrym, o ktere je zajem, se snazi praci brat a vselijak je omezovat, zatimco tem spatnym praci dava. Na jednu stranu se to tem vsivakum z LOK neda mit uplne za zle, uz podle nazvu to jsou levicacka pakaz co se stara predevsim o ty, kteri se o sebe nepostaraji sami, ale na druhou stranu jsou jako zaba na prameni a tezko prez ne protlacit neco smysluplneho.

Ze je treba skutecne zasadni zmena je jasne vsem, ale kazdy si ji samozrejme predstavuje jinak. Bohuzel predstava LOK je uplne zcestna. Souhlasim s Altairem, ze cesta vede k zjednoduseni systemu a vyssi odpovednosti (a take spoluucasti pacienta, pri prumerne mesicni platbe pojistence to neni ufinancovatelne) jak pacienta, tak i lekare.

odpovědětodpovědět Gravatar

Můj názor

16. 1. 2011 13:03:4316. 1. 2011 13:03:43 PakoPako ---.tvtrinec.cz

Pokud lékaři chtějí ať jdou, stejně v cizině nebudou úplně šťastní. Myslím si, že stát se z odchodu lékařů rychle otřepe. Za rok ani nebudeme vědět, že někdo odešel. Reformy jsou nutné, ale vydírání se mi nelíbí. Lékaři, kteří u nás vystudovali zadarmo a neodpracovali alespoň 15 let, tak by měli zaplatit celé studium a potom naschledanou - nevracejte se! Nechali jste pacienty na holičkách. Těm co zůstanou, tak vytvořit postupně podmínky aby se jim mohli zvednout platy.

odpovědětodpovědět Gravatar

Neomalenci

19. 1. 2011 11:25:5019. 1. 2011 11:25:50 jirdajirda ---.hkfree.org

Doktoři v nemocnicích jsou líní-frajeři(někteří)to říkám z vlastní zkušenosti.A měli by si na výplatu přinést.Jenom na okraj,sestra šla pro doktora,pacient měl epileptický záchvat tak se ji dostalo odpovědi,že od toho tam je ona a ne on,pokračoval ve sledování Tv.To je těch 300Hod.Na druhou stranu,nemohu najít chybu u svých priv.doktorů,prakt.lékař,zubař,atd...max.spokojenost.

odpovědětodpovědět Gravatar

Nenechal jsem se ošetřit lékařem s tričkem děkujeme odcházíme

Nenechal jsem se ošetřit lékařem s tričkem děkujeme odcházíme , uráží mě to a raději pokud to půjde se budu léčit sám je mi už 65 let a už vím co mi většinou je .

Nechal bych je jít alespoň se to vyčistí a ti slušní zůstanou.

Ahoj vsichni!!

Vytvorili jsme s kolegama diskusni forum. Davejte odkaz prosim kde muzete, chceme diskusi nejen lekaru, ale i reakce pacientu a sester.

http://dekujeme-odchazime.anamneza.cz/

S pozdravem, Jirka

odpovědětodpovědět Gravatar

Rudá svoloč

Ti co si vzali za rukojmí naše nemocné spoluobčany, by měli odejít navždy, ti nemají morální právo se vydávat za lékaře, je to rudá svoloč.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Rudá svoloč

Přesně tak, už mě to štve. Jsou to vyděrači a kupčí s našima životy. Jednou už udělali nějaký ten slib (Hipokratova přísaha, jen pro připomenutí drazí lékaři (”... Slíbíte tedy: Především: že si budete vědomi poslání vzdělání a vědy pro společnost, že budete stále usilovat o společenský pokrok a šťastnou budoucnost lidstva, že své vědomosti a svou činnost zaměříte ku prospěchu všech lidí a své povinnosti budete konat řádně a svědomitě, že budete stále prohlubovat vědecké poznání, ke kterému tato věda došla, a v něm budete dále pokračovat. Dále: že budete podle svých možností a svého nejlepšího svědomí řídit život zdravých i nemocných vždy jen k jejich prospěchu, že zachováte svůj život a své lékařské umění čisté a bez jakéhokoli provinění a že budete mít na zřeteli jen dobro člověka, že to, co uvidíte nebo uslyšíte při provádění svého povolání nebo vůbec v životě lidí, co by nemělo být zveřejněno, zachováte v tajnosti. Konečně: že vždy uchováte ve vděčné paměti Univerzitu Karlovu a její lékařskou fakultu, na níž dosáhnete titulu doktora všeobecné medicíny. Jste si dobře vědomi, k čemu se zavazujete a jste připraveni složit tento slavný slib na své dobré svědomí?“ Doktorandi: “Slibuji.“ )) a dali se na toto poslání a teď jsou i tak nenasytní! Myslím, že když už tak by se i s těma sestřičkama mohli taky rozdělit, protože jsou stejně důležité jako oni. Byl jsem svědkem, kdy doktor pacientovi v čekárně zaklepal na dlahu a řekl "no dáme tu sádru. Sestři udělejte to!", to byla ale diagnóza jako blázen. Moji mámu s velkýma bolestmi břicha objednali cca na měsíc vzdálený termín pro vyšetření (opět diagnóza z "chodby"), tak snad to vydrží. Více nemám co dodat.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Rudá svoloč

Hippokratovu prisahu lekari neskladaji, drahy paciente, pro pripomenuti (a budte za to radi) ;)

a ano, medicine sice je "poslani", ale lekari sou taky lidi, taky musi mit aspon na najem a jidlo (a nechtela bych skoncit na pastve vedle svyho kone) ;)