Volím Svobodné

Ministerstva ABL: v čem je problém?

Veřejností, nebo alespoň sdělovacími prostředky, se šíří panika z toho, že na pozice ministerských náměstků nastupují lidé spjatí s bezpečnostní agenturou ABL. Nechápu překvapení ani paniku a v zásadě v tom nevidím problém.

Pokládám za přirozené, že osoba nastupující do vysoké manažerské funkce (a ministrování nic jiného není) si s sebou přivede lidi, které zná a kterým důvěřuje (ostatně, psal jsem o tom již před čtyřmi lety). Přijde mi nejenom zcela nezávadné, ale naopak velmi žádoucí, aby se na vysoké pozice ve státní správě dostávali lidé, kteří prokázali nějaké schopnosti v komerční sféře. Pokud bych se někdy já ocitl v pozici, kdy bych si měl vybrat spolupracovníky, postupoval bych naprosto stejně, tedy obrátil bych se na lidi, se kterými dlouhodobě spolupracuji. U nichž znám jejich schopnosti a dovednosti.

To se týká nejenom volby ministerských náměstků, ale i pozadí strany Věci veřejné jako takové. Opět platí, že pokládám za přirozené, že jádrem jakékoliv "společenské organizace" budou lidé, kteří se znají. Kteří vědí, že spolu dokáží spolupracovat a třeba i úspěšně podnikat. Samo propojení s firmou ABL tedy nevidím jako nijak problematické ani nepřirozené.

Dosavadní praxe, kdy se tato místa obsazovala převážně podle čistě stranického klíče, mi nepřijde nijak zásadně lepší. Rozhodně v důležité pozici na ministerstvu raději vidím bývalého obchodního ředitele společnosti s miliardovým obratem, než figurku s nejasnou minulostí, jejíž jedinou kvalifikací je partajní knížka. Lepší variantu pro víceméně politické pozice typu náměstků a poradců nemám – veřejné výběrové řízení zde nepomůže, protože to nezaručí osobní kompatibilitu s nadřízeným.

Obecně bych byl rád, kdyby se řízení státu více podobalo řízení komerční firmy. Tohle je jeden ze způsobů, jak toho docílit. Není nijak zaručeno, že bude úspěšný. Nepřijde mi ale, že by dosavadní postup byl natolik třeskutě úspěšný, aby ho bylo třeba zvlášť želet.

Titulek:
Text komentáře:
Vaše jméno:
Váš e-mail: (nebude zveřejněn)

WWW stránka:
Opište text z obrázku:
odpovědětodpovědět Gravatar

Povinný titulek? Ale ale...

Je pravda, že automatické názory, které se mi v hlavě utvořily, vyprovokované mediální masáží nepovažovaly takové propojení jako pozitivní. Ovšem myslím, že máš pravdu.

Navíc, když o tom každý ví, tak si ABL nějaké přihřívání vlastní polívky nebude moci dovolit. Horší jsou určitě napojení, o nichž se neví.

S obsahem článku souhlasím, ještě bych dodal jednu věc.

V médiích se neustále omýlá neprůhledná VV, článek za článkem se dočítáte, že Bárta/Dobeš/Jankovský/John si vybírají kontroverzní náměstky. Zaujalo mě však, že se v médiích téměř vůbec nedočtete, co se děje na ministerstvech řízených ODS a TOP09. To zdá se nikoho nezajímá...

odpovědětodpovědět Gravatar

V čem je problém?

25. 7. 2010 12:26:0825. 7. 2010 12:26:08 TomášTomáš 217.117.208.---

Bezpečnostní agentura propojená s dalšími fízlovacími firmami, lidmi napojenými na "bývalou" STB, celé toto "kočkující se bratrstvo" má najednou pod palcem jedno z klíčových ministerstev pro řízení této země, resort, který nám může velmi citelně a mocně zasahovat do našich životů. Jsme tak zblblí, že tohle nevidíme? Že nevidíme ty důsledky, které to zákonitě přinese a už i přináší? Mě to připadá, že tenhle průser a jeho nezvratnost tušíme, ale sami sobě si lžeme tím, že to je vlastně ok (viz tento článek). Přiznávám, že jsem z toho taky frustrován a cítím bezmoc.

A o co je dosavadní systém lepší? Tohle "bratrstvo" dokázalo aspoň vybudovat na státu celkem nezávislou komerční firmu v oboru bezpečnosti. O co lepší jsou nominace na čistě politické bázi, kde o členech "bratrstva" víme jenom to, že mají patřičný stranický průkaz?

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: V čem je problém?

27. 7. 2010 10:36:2027. 7. 2010 10:36:20 TomášTomáš ---.casablanca.cz

Souhlasím s těmito argumenty - dosavadní neprůhledný systém není lepší vůbec o nic. Souhlasím s názorem, že politik neexistuje ve vzduchoprázdnu a je prost jakýchkoli vazeb. Aby člověk mohl plavat, musí se "namočit". Já ale nevidím vazbu bezpečnostní agentura - ministerstvo vnitra jako příliš lákavou a to z mnoha hledisek. Problém je v systému. Stát má nad námi čím dál větší moc a to je čím dál větším lákadlem. Proč by jinak stálo za to lidem, kteří jedou úspěšný byznys zakládat politickou stranu, investovat do toho šílenej kapitál jak finanční tak osobní? Jen proto, že ministr vydělává měsíčně xxx peněz a že poslancům přispívaj na provoz kanceláře a můžou si tak domů nosit papír do kopírky a maj zadarmo MHD? Určitě ne. Tohle je ta vada systému: obrovská nekontrolovatelná moc koncentrovaná mezi několik málo jedinců, popř. firem. Pokud budu zaměstnancem v ABL, tak budu smířen s určitou firemní "kulturou", a pokud mi nebude vyhovovat, tak z té firmy mohu odejít jinam. Pokud bude ale tato firma prostřednictvím svého napojení na státní moc její pohledy na svět prosazovat do zákonů, které budou dopadat i na lidi mimo tuto firmu, tak potěš pánbůh! Stát nikdy nemohl a nemůže fungovat na principech jako funguje firma, protože jeho úkoly nejsou jen a pouze v ekonomické rovině. Z tohoto pohledu je stát jako struktura daleko složitější než firma. V minulosti byl vliv firem napojených na státní moc cudně zakrýván, nyní máme tu výhodu, že ho můžeme vidět v přímém přenosu. Do jaké míry to bude úspěšný model se jistě přesvědčíme. Ale jde mi z toho moroz po zádech.

A kdo jiný, než majitel bezpečnostní agentury by se měl vyznat v bezpečnosti? Léta si děláme srandu z toho, že ministr informatiky neví kolik má bajt bitů, že ministr financí neví co je Lafferova křivka atd.

Souhlasím s tím, že stát má mnohem větší moc, než by bylo zdrávo, ale obávám se, že jediný způsob jak to zvrátit, je ozbrojené povstání. Tak ať to aspoň dělá někdo, kdo to umí.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: V čem je problém?

Nemyslím že stát má větší moc než kdy předtím, v podstatě máme možnost kdykoli se na stát vykašlat a jít jinam, ovšem přináší to ssebou jisté nepohodlí a otázkou je, zda by to jinde bylo lepší...

odpovědětodpovědět Gravatar

pochopis

29. 7. 2010 23:37:5529. 7. 2010 23:37:55 daviddavid ---.ujezd.net

Nemuzu si nepomoc, ale kdyby jsi posledni 4 roky netravil psanim blogu a treba by jsi je venoval rizeni nebo rozvoji vlastni komercni firmy, asi by te presly hlasky typu neco dokazali v komercni sfere a tim dokazuji svoje kvality.

Mozna bys pote i pochopil z ceho maji lide opravneny strach...

Nemůžu si pomoct, ale kdyby sis před psaním komentáře přečetl web, na který reaguješ, tak bys zjistil, že:

(a) většinu z uplynulých čtyř let jsem na tento blog vůbec nic nepsal, přestal jsem v roce 2006 a znovu ho oživil až na konci minulého roku,

(b) rozvojem komerční firmy se zabývám od svých 19 let, kdy jsem získal živnostenský list, tj. zhruba dvanáct let.