Volím Svobodné

Zelení vždycky potěší

Ondřej Liška, skoroemeritní předseda Strany zelených, se chystá v následujících komunálních volbách kandidovat na pražského primátora. V současné době je co nezaměstnaný hlášen na Úřadu práce, k čemuž podle Aktualne.cz řekl:

"Ze zákona je povinnost hlásit se do tří pracovních dnů. Ale o nabídky nemám nouzi, takže jde jen o formalitu na několik málo dnů, než nastoupím do nového zaměstnání," vysvětlil Liška. "Já se uživím vždy a nebudu naši zemi nic stát," dodal Liška.

Nahlédněmež tedy do páně Liškova oficiálního životopisu, abychom mohli posoudit pravdivost tohoto výroku.

 • Narozen 1977, vystudoval politologii a religionistiku – ač uznávám jistou užitečnost těchto oborů, nejsou dle mého soudu zrovna politologie a religionistika kvalifikací, která by za každých okolností umožňovala získat práci v soukromém sektoru.
 • 2000-2001: pracoval v nadaci Fórum 2000
  Detailnější informace o financování této jistě bohulibé instituce (stejně jako o praktických důsledcích její činnosti) se mi dohledat nepodařilo, nicméně nahlédnutím do seznamu partnerů na jejím webu zjistíme, že partnery jsou například Ministerstvo zahraničí, zastoupení Evropské komise v ČR, "GŘ pro vzdělávání a kulturu" (ať už je to cokoliv, má to v logu vlajku EU a patrně se tedy jedná o nějaký projekt eurosajuzu), a Hlavní město Praha. Lze tedy s úspěchem předpokládat, že zde páně Liškovo angažmá bylo minimálně částečně hrazeno z veřejných prostředků.
 • 2003-2004: předsedal Česko-rakouskému fóru pro dialog
  Na stránkách této organizace se mi nepodařilo odhalit, co je to vlastně zač a k čemu to má být dobré, rozhodně ale tato organizace nepůsobí dojmem instituce soběstačné.
 • 2003-2005: brněnským zastupitelem a členem výboru pro školství a kulturu.
 • 2004-neuvedeno: poradce pro regionální rozvoj a evropské strukturální fondy skupiny Zelených v Evropském parlamentu.
 • 2006: zvolen do Poslanecké sněmovny.
 • 2007-2009: ministr školství.

Jinými slovy, podle svého vlastního životopisu Ondřej Liška nikdy nepracoval v soukromém sektoru a vždy byl placen z prostředků daňových poplatníků (je dobré si připomenout, že "naše země" žádné peníze nemá a navydělává, má jenom to, co sebere vlastním občanům). S ohledem na jeho dosavadní kariéru tedy nevypadá příliš pravděpodobně, že by nás, tedy daňové poplatníky, působení pana Lišky nic nestálo – a to i odmyslím-li si škody napáchané jeho politickým působením.

Slovo "chucpe" se na jazyk přímo dere.