Volím Svobodné

Jak vypadá skutečná xenofobie

Xenofobie je poslední dobou často citovaný pojem. Nálepku xenofoba si dnes snadno vyslouží každý, kdo nesdílí názor, že nejlepší řešení války v Sýrii a obecně neutěšené situace v přilehlém okolí je nastěhovat si všechny postižené do vlastní země. Skutečná xenofobie vypadá jinak a výborně to předvádí článek v Krajských listech a paní Věra (67) z Hradce Králové.

krajskelisty

Xenofobie je strach nebo odpor k cizímu. K cizím národům, kulturám, zvyklostem, čistě proto, že jsou cizí. Xenofobií není přesvědčení, že stát by měl peníze, které sebral svým občanům, investovat jinak, než do péče o uprchlíky. Xenofobií není strach ze zcela reálných bezpečnostních hrozeb, které s sebou současná situace nese.

Typickým příkladem xenofoba je paní Věra (67). Její zásadní problém spočívá v tom, že se někdo chová jinak nebo vypadá jinak, než jak je za posledních třicet pět let zvyklá. Lhostejno, že jí tím nepůsobí žádnou újmu. Je to cizí a proto je to špatné, žádného dalšího zdůvodnění netřeba. To je xenofobie v čisté krystalické podobě.

Ano, chodit se koupat oblečený do hábitu je u nás dnes nezvyklé. Co je ale mnohem podstatnější, nepředstavuje to žádný skutečný problém. Pokládám za dosti nepravděpodobné, že by muslimské ženy skočily do bazénu v oděvu který běžně nosí na ulici a pak v něm zase spokojeně odešly, tvoře za sebou loužičky. Existuje poměrně rozsáhlé množství stylů "islámských plavek" (islamic swimwear), které vyhovují muslimským zvyklostem, ale jsou vyrobené z běžného plavkového materiálu. Ostatně, maminka nebo babička paní Věry (67) by pro celou situaci nejspíše měly více pochopení - a možná by dnešním muslimkám trochu záviděly. Koupání v těchto plavkách bude nepochybně příjemnější, než v oděvních kreacích, které se za stejným účelem nosily u nás na konci předminulého a začátkem minulého století.

Obzvláště zábavný je nicméně komentář redakce. KrajskéListy.cz se snažily najít podmínky vstupu do lázní, ale o nošení arabských oděvů tam nic nenašly. Což je dost pochopitelné, není to potřeba. Návštěvní řád Městských lázní ve svém bodě 3 písm. g) říká, že "návštěvníci lázní používají vlastní plavky, které musejí být čisté. V trenýrkách, bermudách a spodním prádle je zásadně vstup do lázní zakázán." V případě, že by předmětný oděv byl špinavý nebo z nevhodného materiálu, mají možnost zasáhnout. (Pokud vím, tak trenýrky a bermudy jsou zakázané proto, že se z běžných látek uvolňují vlákna, která nedělají dobře filtračním systémům.)

Ano, je to divné. Ale divné neznamená nutně špatné. Jakkoliv by to byla osvěžující změna, nerad bych se dočkal situace, kdy budeme předepisovat maximální plochu plavek v centimetrech čtverečních.

Titulek:
Text komentáře:
Vaše jméno:
Váš e-mail: (nebude zveřejněn)

WWW stránka:
Opište text z obrázku:
odpovědětodpovědět Gravatar

A vice versa

Nerad bych se dočkal situace, kdy budeme předepisovat minimální plochu plavek v centimetrech čtverečních. Souhlasíte?

odpovědětodpovědět Gravatar

Problem to je

9. 9. 2015 7:10:169. 9. 2015 7:10:16 adamadam ---.ipv4.broadband.iol.cz

1, kvuli higiene, protoze nikdo nevi, co pod tim ma

2, kvuli bezpecnosti, protoze nikdo nevi, co pod tim ma

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Problem to je

A ještě estetický, protože nikdo nevidí, co pod tím má :-)

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Problem to je

9. 9. 2015 10:45:109. 9. 2015 10:45:10 klokklok ---.115.broadband12.iol.cz

Zatím co pod "evropskýma" plavkama je vidět "co pod tím má"?

V rámci bezpečnosti a hygieny navrhuji aby plavčík měl povinnost zkontrolovat každému co má pod plavkami a to včetně tělních dutin protože nikdo neví "co tam uvitř máte", pány nevýjimaje.

Co kdyby přišel nějaký terorista do bazénu s výbušninou v zadnici, že?

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Problem to je

9. 9. 2015 11:26:119. 9. 2015 11:26:11 adamadam ---.ipv4.broadband.iol.cz

vy jste nikdy nebyl na koupalisti ? tak blbou odpoved muze napsat jen clovek mdleho rozumu nebo ten co nikdy na zadnem verejnem koupalisti ci verejnem bazenu nebyl

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Problem to je

9. 9. 2015 13:47:319. 9. 2015 13:47:31 klokklok ---.115.broadband12.iol.cz

na koupališti jsem již několikráte byl. Navíc podobný jev (koupající se v evropských plavkách) lze zahlédnout i u některých rybníků či řek a proto moc dobře vím, že není vidět co kdo skrývá pod plavkami. Tedy samozřejmě za předpokladu, že to nepřesahuje velikost plavek.

Ale na první dojem bych rozhodně nevsázel. Vy na mě zas působíte dojem, že jste chyběl na hodinách českého jazyka když se probíral pojem "ironie" přesto z toho žádné závěry nevyvozuji...

odpovědětodpovědět Gravatar

Koupat se v oblečení

9. 9. 2015 12:51:419. 9. 2015 12:51:41 SpaceBalanceSpaceBalance ---.ipv4.broadband.iol.cz

A paní z arábie byla v těhc lázních v plavkovém arabském oblečení? (tak trochu dost hodně o tom pochybuju, pakliže ano, je pani Věra opravdu Xenofob, pakliže ne, buď je paní Věra xenofob s opodstatněným názorem a nebo není ani xenofob s opodstatněným názorem a špatnou vyjadořvací schopností)

PS: Mohlbyste si příště odpustit ty pasáže, kde čtenáře nepřímo ovlivňujete co si má myslet???

odpovědětodpovědět Gravatar

ty lžeš

29. 10. 2015 23:29:2829. 10. 2015 23:29:28 kolkol ---.net.upcbroadband.cz

i dítě ví co to jsou plavky ty demagogu.

Nepřál bych ti ani nikomu jinému, aby tě podřezali v rámci islámského práva šaríja.. až nastane čas.

Ty jsi hloupý a angažovaný, proto tvé kecy každý okamžitě prohlédne. Ale zaráží mě tvoje úporná hloupost. Jednou ti to snad dojde. Odjeď do saudské arábie, a žij si tam blaze.

odpovědětodpovědět Gravatar

xenofobie

Co to tady píšete za hovadiny?.Paní Věra jistě utrpěla újmu.A to z hlediska hygieny.Nikdo nám nezaručí,že hábity byly znečistěné.Předpoklad je ano,protože jsou to špíny,jak známo.Za druhé bezpečnostní riziko.Známe případy,kdy muslimka se odpálila společně s nevinnými lidmi.Tak tady slušné lidi neurážejte,že jsou xenofobové.Jste prostě nebezpečný blbec!

odpovědětodpovědět Gravatar

Neni treba predepisovat plochu plavek

17. 2. 2016 15:00:5917. 2. 2016 15:00:59 jardajarda ---.vodafone.cz

V Evrope jsou plavky proste plavky. Zadne islamske plavky, jen a pouze plavky.

To by pak nekdo mohl chodit do bazenu v jeansech a tvrdit, ze jde o americke plavky ;-)

Doufam, ze je dostatecne jasne, jakym zpusobem jsou konstruovana pravidla v nasem kulturnim prostoru. Ta pravidla maji nejaky duvod a plati bez ohledu na to, jestli dotycny prijel do bazenu z Pardubic, Aleppa nebo Severniho polu (kozich a usanku snad nikdo nebude vydavat za Eskymacke plavky ;-)

odpovědětodpovědět Gravatar

Pravidla nebo xenofobie

17. 2. 2016 20:48:3217. 2. 2016 20:48:32 JanaJana ---.cust.vodafone.cz

Já nevím, u nás v bazénu zakazují plavkové bermudy, které jsou k plavání určeny. Zdůvodňují to bezpečností a hygieničností. Takže ohražení se proti hábitu, byť plavkovému, je v bazénu na místě. Není to xenofobie, jen touha neustupovat nesmyslně. Pravidla platí pro každého, jestliže je určený úbor do bazénu a některé druhy oblečení jsou zakázány, budou to muset muslimské dámy respektovat jako každý jiný návštěvník. Navíc, já se v islámském státě také nevyvalím nahoře bez na pláži, tak snad u nás mohou respektovat naše zvyky. Pokud nechtějí, nikdo je nenutí chodit do bazénu, nebo u nás dokonce pobývat.

Vážně mi vadí, jak je zdravý rozum označován za xenofobii. Netvrdím, že u nás xenofobové nejsou, netvrdím že se u nás nenajdou rasisté, ale tohle módní nálepkování je postavené na hlavu. Navíc dnes označení xenofob hraničí s ošklivou urážkou. Možná by se rádoby mravokárci a pozitivní vychovatelé národa, měli zamyslet hlavně nad svým chováním.

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Pravidla nebo xenofobie

12. 4. 2016 7:18:5312. 4. 2016 7:18:53 JefikJefik 77.236.208.---

Souhlasím s Vámi. Navíc, byl jsem svědkem "koupání" v hábitech ve velkém (v Egyptě na dovolené) a ten bazén ještě 2 dny "smrděl". Protože tak, jak chodí venku, tak tam také naskákali (cca 20 lidí).

Ještě jedna poznámka - nevím, zda dotyčný plavčík zkontroloval, jestli se opravdu osrchovaly. U nás to jde poznat minimálně dle mokrých vlasů, což by mělo značit, že dotyčný sprchou minimálně "proběhl". Pod hábitem nevíme, jestli má dotyčná vlasy mokré... Nechci tím zabíhat do detailů, ale všeobecně - pokud jsou tu (všeobecně kdokoliv - jak píše Jarda před Vámi), tak by měli respektovat naše pravidla a zvyky. Stejně jako jiné menšiny. Zajímalo by mě, až budeme v menšině my, jestli také budou tak tolerantní...

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Pravidla nebo xenofobie

12. 4. 2016 7:20:2912. 4. 2016 7:20:29 JefikJefik 77.236.208.---

Ještě na vysvětlenou - plavčík má právo zkontrolovat, jestli se dotyčný osprchoval, v případě pochybností může na tento "proces" přímo dohlédnout.

Pokud je v Arabskych zemich zakazano noseni "nasich" plavek - melo by u nas byt zakazano noseni "jejich" "plavek". A to uz vubec nemluvim o tom,ze Islam jako takovy - nenavistny, zeny tyrajici a utiskujici, prava jejich potlacujici...by mel byt v cele evrope postaven mimo zakon - stejne jako nacismus.

odpovědětodpovědět Gravatar

Idiot?

15. 4. 2016 8:19:0815. 4. 2016 8:19:08 NEVITAČNEVITAČ 176.102.144.---

Autor je asi idio ne?

Me v nicem jinem nez v plavkach na bazen ani nepusti a to tlamujou i na kratasi

Tak panacku jestli tady ma byt dvoji metr tak dobra bude tu dvoji metr i co se ras tyce!!!!

Ses normalni debil kterej vita verbez a podlidi !!!

odpovědětodpovědět Gravatar

PRO HLUPÁKA,KAŽDÝ HLUPÁKEM..

15. 4. 2016 15:07:5015. 4. 2016 15:07:50 PetrPetr 80.188.42.---

No,pane tzv pisálku. Vy neznáte hygienické návyky? Máte zkušenosti s kontrolním orgánem,který kontroluje stav vody v bazénech a přírodních koupalištích? Na vás bude asi radost pohledět. Veřejná koupaliště jsou denně kontrolována a vy nám vlastně říkáte,že provozovatelé mají porušovat zákony a platit pokuty. Zajímavé,vy jim na to přispějete z vlastního? Asi ne,ale kdyby to bylo ze státního,tak by jste se zřejmě přetrhl s pomocí. Pokud nemá předepsané oblečení(plavky) může navštívit kterékoli přírodní koupaliště! Pokud s tím má problém,může si pořídit vlastní bazén. Nevidím důvod,proč by měl kdokoli jakékoli výsady.

odpovědětodpovědět Gravatar

To jsi přehnal

Ach, to je manipulace nejhrubšího zrna. To jako mají být vyjmenovány všechny druhy oděvu, aby bylo možno je vykázat z bazénu?

Ty ženské tam přišly ve špinavých hadrech z venku a v nich šly do vody, ve které se my ostatní koupeme a která nám přetéká po obličeji a nezřídka i něco spolkneme a paní je xenofob, že to nemá ráda a považuje to za hygienické ohrožení?

A i kdyby byly převlečené do plavek tohoto "střihu", tak to v našich bazénech nemá co dělat a normálního ateistu i křesťana to uráží. Tak jako nám u nich nedovolí nosit co sami chceme, protože je to uráží, tak MY JSME TADY DOMA A BUDEME SI DIKTOVAT NAŠE PODMÍNKY a můžeš se altaire třeba na hlavu stavět, ale 90 % či víc našinců má stejný názor a žádné ovlivňování sluníčkářů ani EU na tom nic nezmění.

Přestal jsem si tě vážit.

odpovědětodpovědět Gravatar

Prepáčte...

... prečo jej hneď dávate nálepku! Sú jasne stanovené pravidlá na kúpanie vo verejných bazénoch - plavky! Je veľa druhov no hábit to isto nieje, veď v tom chodia vonku. Čo na Váš postoj hovorí hygienik? Ak by to urobil niekto z domácich bez pardonu by ho vykázali z areálu. Váš článok mi príde ako neúcta k ľuďom čo sa ozvú... lebo ten plavčík sa ani neunúval overiť či sa v šatni prezliekli a teda majú to ako plavky.

Sračky, hovna, blitky - tímto jsem zkrátil ten trapný článek malého retardovaného chlapečka

odpovědětodpovědět Gravatar

Co na to říct...

Nařknout někoho z xenofobie na základě svého dojmu a nepodloženého tvrzení. Bravo

odpovědětodpovědět Gravatar

Ať hledám jak hledám, tak když už píšete sám o tzv. "islamic swimwear", možná by stálo za to....

...se alespoň na obrázky podívat, zda jsou alespoň trochu odlišné od běžně nošených černých hábitů, nehledě na to, že už od pohledu člověk pozná onen materiál, normální látku oděvu i šátku od speciálního na plavání.

https://www.google.cz/search?q=islamic+s…safe=active&client=firefox-b-ab&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj0zuHD1dTNAhUkIMAKHU6yCKQQ_AUICCgB

A vedení koupaliště má právo (NIKOLI MOŽNOST!!!) zasáhnout kdykoli, kdy se jedná o neplavky.

Cituji jeden ze zde uvedených absolutně (dle mě) vystihujících komentářů:

"V Evrope jsou plavky proste plavky. Zadne islamske plavky, jen a pouze plavky.

To by pak nekdo mohl chodit do bazenu v jeansech a tvrdit, ze jde o americke plavky ;-). Doufam, ze je dostatecne jasne, jakym zpusobem jsou konstruovana pravidla v nasem kulturnim prostoru. Ta pravidla maji nejaky duvod a plati bez ohledu na to, jestli dotycny prijel do bazenu z Pardubic, Aleppa nebo Severniho polu (kozich a usanku snad nikdo nebude vydavat za Eskymacke plavky ;-)." No není to další krásné téma pro Vás, pane Valášku? Myslím ty "eskymácké plavky" :-D!!!

odpovědětodpovědět Gravatar

ty wole

4. 7. 2016 3:55:454. 7. 2016 3:55:45 magdymagdy ---.140.broadband4.iol.cz

pokládám za velice nepravděpodobné, že máš mozek potažmo ZSR, jinak bys nepsal takový kraviny a jednak věděl, že čmoudky fakt neřeší plavkovej a neplavkovej pytel stejně jako ty neřešíš, rsp tě pochopitelně nenapadne, že pod pytlem můžou mít bombu - pochopitelně schopnout bouchnout pod vodou - a... bum bác

ale i kdyby ne, tak pokud by tobě nevadilo, že se koupeš vedle čmouda v pohřebním pytli, tak seš fakt v pytli a víc času na tebe ztrácet nebudu, beztak nejspíš nebudeš ani tušit, co ti tu píšu, prtže dle všeho na to nemáš buňkovou kapacitu

P.S. pohřební pytel (ti) nevadí, ale bermudy jo?!

odpovědětodpovědět Gravatar

P.S. II

4. 7. 2016 12:58:564. 7. 2016 12:58:56 magdymagdy ---.140.broadband4.iol.cz

a xenofobie čmoudů (nápověda: pro ně tak typická) ti nevadí?

abys mě nechytal za slovo (xenofobie) a nevykrucoval se tim, co to podle TEBE znamená, tak použiju slovo nenávist a rsp xeno je strach z neznámého, ale každej s ZSR ví a ZNÁ, co islám obnáší a PROTO je nikdo se ZSR nechce, nicméně čmoudi bílý nenáviděj, jelikož je dost paradoxně (prtže bezcennný jsou čmoudi) považujou za podřadný, tzn to - že čmoudi jsou nenávistný - ti neva?

apropo: kdyby se použili na orgány a pokusy, nemuseli by nutně být bezcenní, ale na to je svět příliš hloupej