Volím Svobodné

Protože můžem

Prahou o víkendu prošel duhový pochod, kterým vyvrcholila týdenní akce Prague Pride 2014. Kromě obvyklé hrstky protestujících mašíblů vzbudila tato akce nesouhlasné reakce v lidech, u kterých mne to poněkud překvapuje. Jejich hlavní otázka zní: Proč se ta akce koná? Pokusím se na tuto otázku odpovědět, silně subjektivně. Ta odpověď se dá shrnout do dvou slov: "Protože můžem."

Pochod městem je nejviditelnější součástí týdenní akce. A také součástí, kterou lidé nejčastěji nechápou. "Proč se v České republice koná pochod za práva homosexuálů? Však je přece nikdo neutlačuje. Homosexualita už není trestná půl století, registrované partnerství mají, tak za co vlastně demonstrují? Vždyť tím cpaním homo pod nos si ještě majoritní společnost proti sobě popudí." Na tomto přístupu mne zaráží, že jej kromě buranů mají i lidé, kterých s vážím, a které pokládám za rozumné.

Zaráží mne na tom to, že tak nějak implikuje, že "slušný člověk™" má sedět na prdeli doma. Nebo tedy, když už se chce rozšoupnout, v hospodě. Ale nemá trajdat po ulicích a náměstích a někde se předvádět. Nějaké průvody a demonstrace v ulicích se mají dělat jenom tehdy, když je národ v ohrožení, třeba placením třiceti korun u doktora, ne jen tak mýrnyx týrnyx. A z tohoto důvodu očekávají, že celá akce má nějakou skrytou agendu. Že se snaží něco konkrétního dokázat, nejnověji třeba možnost adopce dětí stejnopohlavními páry atd.

Myslím si, že tento pohled je zcela zásadně pomýlený. Do průvodu jdeme ne proto, že bychom chtěli něco konkrétního dokázat. Ale prostě protože můžem. Protože nás to prostě baví.

Musí to být podle mého názoru jasné každému, kdo se na ten průvod prostě podívá. Je plný veselých lidí, kteří se prostě baví. Navléknou se do kostýmů a jdou městem. Naprostá většina těch kostýmů ani není nijak zvlášť provokativních nebo odhalujících. Pravda, pro mainstreamová média je samozřejmě atraktivnější zkratka "pochod za práva homosexuálů" a fotka Mastera Drexe v kůži, mrskajícího důtkami nahého otroka, ale běžný standard je někde jinde.

To samé se týká "politické agendy". Samozřejmě, že se na Pride, jako na každou populárnější akci, nalepí lidé, kteří ji chtějí využít pro svou propagaci. U nás to jsou typicky zoufalci ze Strany zelených a sociálně inženýrské kreatury typu Jiřího Dienstbiera. Jenomže ti se nalepí i na slavnostní otevírání rekonstruovaných záchodů základní školy. Opět stačí se na ten průvod podívat: lidí s nějakými "politickými" transparenty a hesly je jenom pár, rozhodně netvoří většinu účastníků akce.

Ano, ve světě gay průvody historicky vznikly jako demonstrace za práva utlačované menšiny. V čase a místě, kdy homosexuálové utlačovaní skutečně byli. A v České republice dneška taková demonstrace nemá moc smysl. Ale časem se ve světě tyto akce ztransformovaly v něco jiného a k nám přišly už v nové podobě. Naprostá většina lidí si prostě užije to, že může projít městem, potkat se se známými a pak si sednout nahoře na Letenské pláni na trávu, pokecat si a poslouchat (podle mého názoru tedy příšernou) muziku. A nejsou to jenom homosexuálové. Akce se účastní celá řada lidí se vcelku konvenční sexuální identitou. Protože je to veselé, atrakce, zábava.

Jistě, lze se na tuto masu dívat jako na užitečné idioty, kteří se dali zneužít pár lidmi pro jejich politický a ekonomický prospěch. Ale myslím si, že je to v současné době spíše naopak: že na velkou masu pohodových lidí se nalepilo pár příživníků. Není jich mnoho, protože toto téma v ČR mnoho lidí netrápí a žádná zásadní "homosexuální lobby" u nás neexistuje. Na tomto tématu tedy nelze vydělat mnoho peněz, ani získat politické body, jakkoliv se o to někdo snaží.

Jediné, co mi na tom přijde smutné je, že Prague Pride patří mezi největší akce svého druhu v Čechách. Že podobnou zábavu nedokáže - nebo spíš nechce - zorganizovat "nomální" společnost. Že organizátoři "pochodu pro rodinu" splácají trucpochod o ulici vedle, negativní, smutný, protestní. Nejsem moc rodinný typ, ale pod názvem "pochod pro rodinu" bych si představil veselou akci, atrakci, která se bude líbit celým rodinám, které se na ní dobře pobaví. Ne demonstraci pár desítek lunatiků, kteří navíc vesměs nikoho nezajímají.

Jsou od nich slyšet slova o holých prdelích (i když, bohužel, na letošní Pride jsem jich moc neviděl). Přijde mi lepší se – byť třeba s nahou prdelí - vesele bavit, než na ní zapškle sedět. Ale já holt byl vždycky divnej.

Titulek:
Text komentáře:
Vaše jméno:
Váš e-mail: (nebude zveřejněn)

WWW stránka:
Opište text z obrázku:
odpovědětodpovědět Gravatar

Protože můžem ?

18. 8. 2014 17:31:1618. 8. 2014 17:31:16 V.V. 178.248.252.---

- Tati, co to je za lidi?

- To jsou homosexuálové, Pepíčku.

- A co to jsou homosexuálové?

- No, jak bych ti to vysvětlil...Prostě většina mužů má rádo ženy. Jako já mám rád mámu. A pak je pár mužů, kteří mají rádi muže, a těm se říká homosexuálové.

- A když máš rád mámu, tak ji také na ulici svlékáš a biješ?

- Ne, to by mne zavřeli za veřejné pohoršení.

- A proč tyhle dva nezavřou?

- Protože to je oficiální pochod. Proti diskriminaci homosexuálů.

- Co je to diskriminace?

- To je když plošně odsuzuješ nějakou skupinu lidí. Třeba když všechny homosexuály považuješ za úchyly.

- A co je to úchyl, tati?

- To je člověk, který dělá pohoršující věci. Třeba se obnažuje na ulici.

- Takže ti dva pánové jsou úchylové?

- Ne nejsou...Oni to normálně na ulici nedělají. Jen jednou v roce zorganizují pochod, kde veřejně ukazují svoji homosexualitu, aby ji ostatní nepovažovali za úchylku.

- Takže homosexuálové jednou za rok se chovají jako úchylové jen proto, aby je ostatní nepovažovali za úchyly?

- Jdi si hrát, Pepíčku...

http://www.stalo-se.cz/wp-content/upload…

Prostě nevidím důvod, proč se najednou začít obnažovat před Obecním domem jen na ukázku toho, že můžou :)

odpovědětodpovědět Gravatar

RE: Protože můžem ?

22. 8. 2014 19:54:3322. 8. 2014 19:54:33 KarelKarel ---.abstract.cz

Toto je výbornej dialog, díky :D

odpovědětodpovědět Gravatar

já toho můžu...

18. 8. 2014 18:34:1918. 8. 2014 18:34:19 MacHalaMacHala ---.altairis-backbone.local

Dělat něco jen proto, že to dělat můžu mi připadá jako dost chabý důvod... Já kupříkladu můžu močit z okna a přestože by to bylo jistě velmi zajímavé a možná dokonce i zábavné, nedělám to. A to, že si to zorganizujete špatně a myslíte si, že je nefér, že se lidi zaměřují na pár nahých magorů, které by měli pokutovat za veřejné pohoršení, ale nijak se proti nim na místě nevymezíte, je váš problém a nemůžete se divit, že to v lidech vyvolává homofobní tendence.(mě např. před lety "profi buzna" Petr Tomeš na abclinuxu přesvědčil vlastně obdobným chováním - tj. bojem za svoje "práva" naprosto úchylnými metodami - o špatnosti adopce dětí homosexuály).

A k druhému odstavci - dokud se to bude organizátory prezentovat jako pochod za práva LGBT a ne jako zábavná akce, hledáš chybu na špatném místě a ti burani budou pravdě blíž než ty...

odpovědětodpovědět Gravatar

Politická agenda

18. 8. 2014 18:45:1218. 8. 2014 18:45:12 PavelPavel ---.234.nat.helemik.internethome.cz

K těm politickým zoufalcům, co se na to lepí je víc zmínil bych Václava Klause, neonacistu Františka Červenku a samozřejmě úplně svobodného Petra Macha. Ty se mi zdá, že nejvíc kolem Prague Pride křičeli a vařili politickou polívčičku.

odpovědětodpovědět Gravatar

ach jo...

Mě to nijak nevadí, ale ... proč to takhle rvát. Znám spoustu gayů a jsou to strašně prima lidi, ale proč mají gayové pořád tu potřebu to rvát ostatním že jsou jiní. Jsou tady nějaký pochody hetero, nebo teď je pochod těch co mají rádi blondýnky, a teď co mají rádi baculky, a nebo BDSM komunita??? To je přece každýho věc a sexualita je intimní záležitost (stejně jako víra) a považuji za slušnost s tím nikoho neotravovat!!! A stejně jako se dívám na lidi, kteří mě budou oslovovat na ulici se strážnou věží a snažit se mě přesvědčit abych se stal svědkem Jehovovým, tak se dívám na pride (už ten název je strašně zoufalej) jako na hysterický osobnosti. Takže nemusím to tajit (máme tolerantní společnost) ale nemusím se předvádět. Co se politiků tyče, tak tam není o čem diskutovat, ti se vždycky chytají všeho co jim zvýší preference, ale to je taky jenom o tom jak hloupí jsou voliči :-)